1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. CHP'li Akın'dan enerji kooperatifleri için araştırma önergesi

CHP'li Akın'dan enerji kooperatifleri için araştırma önergesi

Enerji Günlüğü - CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın Enerji Kooperatifçiliği konusunda Meclis Araştırması açılmasını...

CHP'li Akın'dan enerji kooperatifleri için araştırma önergesi

Enerji Günlüğü - CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın Enerji Kooperatifçiliği konusunda Meclis Araştırması açılmasını istedi. 

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın Enerji Kooperatifçiliği konusunda Meclis Araştırması açılmasını için hazırladığı Araştırma Önergesini TBMM Başkanlığına sundu.

Akın yaptığı açıklamada enerjide büyük oranda dışa bağımlı olan ülkemizin bu durumdan kurtulmak için kendi kaynaklarını devreye almak zorunda olduğunu belirterek, "Enerji yatırımları özel sektör eliyle yürütülüyor. Yapılan özelleştirmelerle enerji üretiminde kamunun payı çok aşağılara düşmüştür. Bu yüzden özellikle yüksek potansiyele sahip olduğumuz yenilenebilir kaynaklarımız için başka bir modelin enerji sektöründe faaliyet göstermesi gerekiyor. Bu anlamda enerji kooperatifleri çok ciddi bir seçenek olarak karşımıza duruyor. Ancak Ülkemizde bir türlü bu konuda ilerleme kaydedilemiyor. Bu alanda büyük sermaye egemen bir yapıdan halk katılımına uygun yeni bir yapılanmaya geçme zorunluluğumuz var” dedi.

ENERJİ KOOPERATİFÇİLİĞİ ÖNEMLİ BİR ARAÇ

Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın açıklamasını şöyle sürdürdü “ Enerji kooperatifçiliği gelişmiş ülkelerde çok önceden başlamış bir süreç. Almanya, Danimarka, İspanya, ABD’de enerji kooperatifçiliği çok ileri düzeylere ulaşmış durumdadır. Bu deneyimden biz de ülke olarak yararlanabiliriz. Enerji üretiminde kooperatifçilik modeli sürekli artan enerji ihtiyacımızın yerli kaynaklarımızdan karşılanabilmesi ve enerji fiyatlarının düşmesindeiçin önemli bir araç olacaktır ”dedi. 

Önceki ve Sonraki Haberler