1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Çiftçi: ABD’deki iklim projeleri Türkiye’de de tartışılmalı

Çiftçi: ABD’deki iklim projeleri Türkiye’de de tartışılmalı

Prof. Dr. Talat Çiftçi, Joe Biden yönetiminin iklim hedef ve projelerinin çok önemli olduğunu ve Türkiye'de de uygulanmak üzere bu konuların tartışılmasında yarar olabileceğini söyledi.

Çiftçi: ABD’deki iklim projeleri Türkiye’de de tartışılmalı

Enerji Günlüğü - Prof. Dr. Talat Çiftçi, Joe Biden yönetiminin iklim hedef ve projelerinin çok önemli olduğunu ve Türkiye'de de uygulanmak üzere bu konuların tartışılmasında yarar olabileceğini söyledi.

Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Talat Çiftçi, Joe Biden’ın Donald Trump’ı yenerek ABD Başkanlığı’na seçilmesinin ardından küresel iklim değişikliğiyle mücadelenin nasıl bir şekil alacağına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yeni ABD Başkanı Joe Biden, iklim değişikliğiyle mücadeleye ağırlık verecek. Bu kapsamda 1,5 milyon sürdürülebilir ev inşa edilecek, fosil yakıtsız toplu taşıma sistemine geçilecek. Prof. Dr. Çiftçi, Türkiye’nin de ABD’deki bu değişimi dikkate alması gerektiğini söyledi.

Çifti, “Tüm bu hedef ve projeler için trilyon dolar mertebesinde bütçeler ayrılacak. Bütün bunlar küresel iklim değişikliği için çok etkili adımlar. Türkiye'de de uygulanmak üzere bu konuların tartışılmasında yarar olabilir” ifadelerini kullandı. 

TÜRKİYE İÇİN ABD'NİN STRATEJİSİ NE ANLAMA GELİYOR?

Talat Çiftçi, “ABD’nin fosil yakıtlardan yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiş stratejisi Türkiye için ne anlama geliyor” sorusuna ise “Bence bu dönüşüm küresel ölçekte bir ekonomik hareketlilik yaratacak. Bu süreçte sanayicilerimizin yeni ürün geliştirme ve ihracat fırsatları yakalayacaklarına inanıyorum” karşılığını verdi.

DÜNYANIN İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ MÜCADELESİNE İNANCI ARTTI

Covid-19 salgını sürecinde pek çok ülkede hava kirliliği konusunda iyileşmeler yaşandığını hatırlatan Çiftçi, bu sayede tüm dünyada iklim değişikliği ile mücadelenin sonuç alıcı olabileceğine duyulan inancın arttığını ifade etti.

PARİS İKLİM SÖZLEŞMESİ’NE DÖNÜŞ

Yeni ABD Başkanı Joe Biden’in, selefi Donald Trump’ın rafa kaldırdığı Paris İklim Sözleşmesi’ni yeniden masaya getirdiğine dikkat çeken Talat Çiftçi, bunun bütün dünya açısından olumlu bir gelişme olduğunu söyledi. Biden’ın göreve gelir gelmez federal arazilerde petrol ve doğal gaz işletim sözleşmelerin durdurulması, fosil yakıtlara devlet desteğinin azaltılması, yoksullarla azınlıkların yaşadığı bölgeleri kirlilikten korumaya yönelik tedbirlerin güçlendirilmesine ilişkin kararnameleri imzaladığını ve çevrecilerin karşı çıktığı Keystone XL petrol boru hattı projesini iptal ettiğini hatırlatan Çiftçi, “Biden’in imzaladığı temiz enerji başkanlık kararnamesi ile de kamu temiz enerji araçlarının alımı ve direnç artırma planlarının hazırlanması teşvik ediliyor” dedi.

 1,5 MİLYON SÜRDÜRÜLEBİLİR EV

Başkan Biden’ın ABD’nin önüne 2050 yılına kadar “karbon nötr” hale gelmek gibi iddialı bir hedef koyduğuna işaret eden Prof. Dr. Talat Çiftçi, enerji alanında da 2035 yılında yüzde 100 temiz elektrik üretilmesi gibi bir hedef ortaya koyduğunu kaydetti. Çiftçi, bu amaçla okyanuslarda çok sayıda rüzgar türbinleri kurulmasının planlandığını anlattı. 

Enerji tasarrufu için binaların elden geçirilip güneş panelleri ile donatılmasının düşünüldüğüne değinen Prof. Dr. Talat Çiftçi, “Bu durumda 2025'e kadar 500 milyon binaya güneş paneli uygulanması gerekecek. Ayrıca, 1,5 milyon yeni sürdürülebilir ev yapılması da gündemde” dedi.

ELEKTRİKLİ ŞARJ AĞI YAYILIYOR

Yeni ABD yönetiminin, fosil yakıtsız bir toplu taşıma sistemi hedeflediğini de anlatan Talat Çiftçi, elektrikli araçlar için şarj ağlarının da güçlendirileceğini kaydetti. Taşımacılıkta fosil yerine elektrik kullanımına geçişin yaklaşık 250 milyon aracın trafikten çekilmesi anlamına geleceğine dikkat çeken Prof.Dr. Çiftçi, aynı zamanda şehirlerde güvenli bisiklet yolları ve yaya bölgelerinin yaygınlaştırılacağının altını çizdi.

Çiftçi, yeni ABD yönetiminin ABD coğrafyasının yaklaşık yüzde 30’luk bölümünü özel doğa koruma bölgeleri kapsamına almayı planladığını da sözlerine ekledi. 

TECRÜBELİ İSİMLER İKLİMİN HİZMETİNDE

Talat Çiftçi yeni Başkan Joe Biden’ın, iklim değişikliğiyle mücadele konularında çalışmak üzere Barack Obama yönetimi sırasında çevre konularında önemli görevlerde bulunmuş kişilerin de aralarında yer aldığı deneyimli bir ekip oluşturduğunu söyledi. Geçmişte ABD adına uluslararası çevre görüşmelerini yürüten John Kerry’nin bu konuda yine önemli bir rol üstleneceğini anlatan Çiftçi, “Çevre, su ve orman ile ilgili konuların yönetimi (Secretary of Interior) için Kızılderili asıllı Deb Haaland seçildi. Onun ekibinde, bu alanlarda çok deneyimli ve tanınmış uzmanlar görev yapacak” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler