1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. Çin, 43 bin 300 MW’lık denizüstü RES kuracak

Çin, 43 bin 300 MW’lık denizüstü RES kuracak

Çin sularında dünyanın en büyük denizüstü (offshore) rüzgar santrali kurulacak. Santralde üretilen elektrik, Norveç’in tüm enerji ihtiyacını karşılayabilecek kadar elektrik üretecek.

Çin, 43 bin 300 MW’lık denizüstü RES kuracak

Enerji Günlüğü - Çin'in Guangdong eyaletindeki Chaozhou şehir yönetimi, 43 bin 300 MW kapasiteli dünyanın en büyük denizüstü (offshore) rüzgar santralini kuracak. 

Küresel toplam rüzgar enerjisinin yüzde 25’inden fazlasını üreten Çin, dünya genelinde sahip olduğu bu alandaki liderliğini güçlendirecek. Çin'in Guangdong eyaletindeki Chaozhou şehri, Norveç'in tüm enerji santrallerinin toplamından daha fazla enerji üretebilecek kadar büyük ve güçlü bir denizüstü (offshore) rüzgar santrali inşa etmeyi planlıyor. Toplam 43 bin 300 megavat (MW) kapasiteli santral, dünyanın en fazla elektrik üreten rüzgar santrali olacak.

Chaozhou şehir yönetiminin 5 yıllık planına göre santralin inşasına 2025 yılında başlanacak. Önümüzdeki üç yıl içinde inşa edilecek santralde türbinler yıllık sürenin neredeyse yarısında ideal koşullarda dönecek ve işleyebilecek. Hesaplamalara göre, burada üretilecek enerjiyle Norveç’in tüm elektrik ihtiyacı karşılanabilecek. 

REKOR İKİ KATINA ÇIKACAK

Halihazırda  Çin, 26 bin MW kapasite ile küresel denizüstü RES kapasitesinin neredeyse yarısına sahip. 

Şu anda, 20 bin MW’lık yerleşik türbin gücü ile dünyanın en büyük elektrik santrali olan Jiuquan Rüzgar Enerji Santrali de yine Çin’de bulunuyor. Ancak yeni inşa edilecek santralle birlikte bu rekor iki katından fazlaya çıkılarak kırılacak.

Çin, 2025 yılına kadar elektrik tüketiminin üçte birini yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılamayı planlıyor. Çin’in en geç 2060 yılına kadar karbon nötr aşamayı hedeflediği biliniyor. Ancak Beijing?in bu yönelimi daha hızlandırması bekleniyor.

Önceki ve Sonraki Haberler