1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Çin doğalgazda sezon dışı fiyatları erkene aldı

Çin doğalgazda sezon dışı fiyatları erkene aldı

Çin doğalgaz dağıtım şirketi China Resources Gas, koronavirüs salgını nedeniyle sezon dışı fiyatları iki ay önce başlatacak.

Çin doğalgazda sezon dışı fiyatları erkene aldı

Enerji Günlüğü - Çin doğalgaz dağıtım şirketi China Resources Gas, koronavirüs salgını nedeniyle sezon dışı fiyatları iki ay önce başlatacak.

Çin'in en büyük doğalgaz dağıtım şirketi China Resources Gas Group, sezon dışı doğalgaz fiyatlarının uygulamasını iki ay erkene alarak Şubat'a çekeceğini açıkladı. China Resources'ın alt kuruluşu CR Gas, sezon dışı fiyatları 18.000'den fazla sanayi kullanıcıları ve 218.000'den fazla ticari kullanıcılar için 1 Şubat'tan itibaren başlatacak.

Çin'de normalde sezon dışı doğalgaz fiyatları Mart ortası veya Nisan başından Kasım ortasına kadar uygulanıyor. 

SEZONLAR ARASI FİYAT FARKI %20 İLA %40 ARASI

Longzhong Information Group gaz analistlerinden Wang Haohao, yoğun ve yoğun olmayan sezon arasındaki fiyat farkının % 20 ila % 40 arasında değişebildiğini belirterek, geleneksel olmayan gaz gibi bazı özel gaz kaynaklarının daha da yüksek fiyatlarla satıldığını söyledi.

PLANLAMA KURULUNDAN ŞİRKETLERE DESTEK ÇAĞRISI

Çin devlet planlama kurulu, ilk kez doğalgaz tedarikçilerini ve  distribütörlerini, şirketlerin koronavirüs salgını kaynaklı kayıplarını  azaltmaya yardımcı olmak için sanayi ve ticari kullanıcılar için sezon  dışı fiyatları uygulamaya çağırdı. Yerel yönetimlerden şehir gaz fiyatlarını düşürmelerini isteyen Kurul, böylece gaz tedarikçilerini koronavirüs salgını tarafından zorlanan endüstriler için daha ucuz fiyatlar sunmaya teşvik etmelerini istedi.

Çin’in fiyat mekanizması uyarınca, gaz tedarikçileri gaz talebinin yüksek olduğu dönemlerde fiyatları yerel yetkililer tarafından belirlenen fiyatlardan % 20 kadar arttırabiliyor. Yüksel talep sezonu dışında fiyat indirimlerinde herhangi bir sınır yok. 

ELEKTRİK FİYATLARI %5 İNDİRİLDİ

Ayrıca Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu (NDRC), 1 Şubat 30 Haziran  arasında geçerli olmak üzere, şirketlerin elektrik fiyatlarını % 5 düşürdüğünü açıkladı. Devlet televizyonu CCTV'nin haberine göre, yüksek enerji tüketen sanayi bu indirimin dışında kaldı.

Devlete ait iki elektrik şirketlerinden State Grid 48.9 milyar yuan ve China Southern Power Grid şirketi de 10.6 milyar yuan elektrik ücretinden feragat etmiş olacak.

 

Önceki ve Sonraki Haberler