1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Çin havacılıkta emisyonları temiz yakıtla azaltacak

Çin havacılıkta emisyonları temiz yakıtla azaltacak

Çinli şirketler 2025 yılı sonuna kadar 1 milyon metrik tondan fazla sürdürülebilir havacılık yakıtı (SAF) üretecek tesisler kurmayı planlıyorlar.

Çin havacılıkta emisyonları temiz yakıtla azaltacak

Enerji Günlüğü - Çin’in emisyonları azaltmak için sürdürülebilir havacılık yakıtının (SAF) uçaklarda kullanılmasını zorunlu kılmasının ardından biyoyakıt firmaları, atık yağlarını havacılık yakıtına dönüştürecek. Böylece hem iç talebi karşılayacak hem de ihracat gerçekleştirecek Çin'deki ilk tesislerin inşasına 1 milyar dolardan fazla yatırım harcaması yapıyor.

SAF TESİSLERİ KURULACAK

Sektör kaynakları Junheng Industry Group Biotech, Zhejiang Jiaao Enprotech ve Tianzhou New Energy gibi büyük ölçekli şirketlerin önümüzdeki 18 ay içinde yılda 1 milyon metrik tondan fazla SAF üretecek tesisler kurmayı planladıklarını söyledi. Bu rakam, Çin'in mevcut yıllık havacılık yakıtı talebinin %2,5'ine eşdeğer olacak.

SAF TEŞVİK POLİTİKASI AÇIKLANACAK

Küresel jet yakıtı kullanımının yaklaşık %11'ini oluşturan dünyanın en büyük ikinci havacılık pazarı olan Çin'in, 2030 yılı için milyarlarca dolarlık yatırımı teşvik edebilecek sürdürülebilir havacılık yakıtı (SAF) kullanımına ilişkin politikasını bu yıl açıklaması bekleniyor.