1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Çin-Myanmar boru hattı bu yıl faaliyete giriyor

Çin-Myanmar boru hattı bu yıl faaliyete giriyor

Enerji Günlüğü - Çin ve Myanmar arasında inşası süren doğalgaz ve petrol boru hatlarının, bu yıl faaliyete geçeceği bildirildi.Çin'in resmi basınındaki...

Çin-Myanmar boru hattı bu yıl faaliyete giriyor

Enerji Günlüğü - Çin ve Myanmar arasında inşası süren doğalgaz ve petrol boru hatlarının, bu yıl faaliyete geçeceği bildirildi.

Çin'in resmi basınındaki haberlere göre, Çin'in güneybatısındaki Yunnan eyaleti vali yardımcısı Gao Şuşün, doğalgaz boru hattının yılın ilk yarısında, petrol boru hattının ise bu yılın sonu ya da gelecek yılın başında faaliyette olacağını söyledi. Myanmar'ın batı sahilindeki Kyaukpyu limanından, Çin'in Yunnan eyaletinin Ruili kentine kadar uzanan enerji hatlarının inşası 2010'da başlamıştı. İnşası tamamlanacak boru hatlarının, ülkenin ekonomisine büyük katkı yapması beklenirken, az gelişmiş eyaletlerin yoğun olduğu güneybatı bölgelerinin ekonomisini hareketlendirmesi bekleniyor. Myanmar-Çin boru hattı, ülkenin enerji güvenliği açısından da büyük rol oynuyor. Çünkü Çin, enerji ithalinde Malaga boğazı yerine daha güvenli gördüğü bu hattı kullanmayı hedefliyor. İnşaat tamamlanmasının ardından petrol boru hattının yıllık 22 milyon ton, doğalgaz boru hattının ise yıllık 12 milyar metreküp taşıma kapasitesi olacak.

Önceki ve Sonraki Haberler