1. HABERLER

  2. NÜKLEER

  3. Çin’de 4 yeni nükleer reaktörün temeli atıldı

Çin’de 4 yeni nükleer reaktörün temeli atıldı

Rusya teknolojisiyle Çin’de kurulacak olan Tianwan NGS’nin 7. ve 8. üniteleri ile, Xudapu NGS’nin 3. ve 4. ünitelerinin temeli atıldı. 

Çin’de 4 yeni nükleer reaktörün temeli atıldı

Enerji Günlüğü - Rusya teknolojisiyle Çin’de kurulacak olan Tianwan NGS’nin 7. ve 8. üniteleri ile, Xudapu NGS’nin 3. ve 4. ünitelerinin temeli atıldı. 

Rusya ve Çin’in ortak nükleer enerji projelerinde yeni adımlar atıldı. Akkuyu Nükleer Güç Santrali’ni (NGS) de inşa eden Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un, Çin’de yapımını sürdürdüğü Tianwan ve Xudapu Nükleer Güç Santralleri’nin yeni güç ünitelerinin temeli törenle atıldı. Tianwan NGS’nin 7. ve 8. üniteleri ile, Xudapu NGS’nin 3. ve 4. ünitelerinin temel atma törenine Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping telekonferans yöntemiyle katıldı.

TİANWAN NGS 7-8 2027’DE DEVREYE ALINACAK

Çin’in Jiangsu Eyaleti’nin Lianyungang şehrinde yer alan Tianwan NGS, Rus-Çin ekonomik ortaklığının en büyük örneği olma özelliğini taşıyor. Rus uzmanlarca inşa edilen ve VVER-1000 reaktörlerinin yer aldığı ilk iki güç ünitesi 2007, 3’üncü ve 4’üncü üniteleri ise 2018’den bu yana faaliyet gösteriyor. Tianwan NGS’nin hali hazırda faaliyette olan ilk dört ünitesi şu ana kadar 270 milyar kilovatsaatin üzerinde enerji üretti. Her biri 1200 MW kapasiteli 7’nci ve 8’inci ünitelerin ise, 2026-2027 yılında devreye alınması planlanıyor.

XUDAPU NGS ÜNİTELERİ İÇİN ÜRETİM TARİHİ 2028

Daha yeni olan Xudapu NGS projesi ise, Liaoning Eyaleti’nin Huludao şehrinde yer alıyor. Santralin 3’üncü ve 4’üncü ünitelerinin inşaatı Rus ve Çin tarafları arasında 2019 yılında imzalanan bir dizi anlaşma kapsamında yürütülecek. Ünitelerin 2027-2028 döneminde hizmete girmesi planlanıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler