1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. Çin’de dev denizüstü RES elektrik üretmeye başladı

Çin’de dev denizüstü RES elektrik üretmeye başladı

Çin’de kurulmakta olan 300 MW’lık denizüstü (offshore) rüzgar santralinin beş rüzgar türbininden oluşan ilk partisi elektrik üretimine başladı.

Çin’de dev denizüstü RES elektrik üretmeye başladı

Enerji Günlüğü - Çin’de kurulmakta olan 300 MW’lık denizüstü (offshore) rüzgar santralinin beş rüzgar türbininden oluşan ilk partisi elektrik üretimine başladı.

Çin kamu elektrik şirketi Shandong Elektrik Enerjisi Şirketi yaptığı açıklamada, Doğu Çin’in Shandong Eyaleti’ndeki yeni bir denizüstü (offshore) rüzgar santralinin beş rüzgar türbininden oluşan ilk partisinin 12 Eylül 2021 Pazar günü elektrik şebekesine elektrik sağlamaya başladığını duyurdu. Şirket açıklamasında, çalışan rüzgar türbini sayısının yıl sonuna kadar 58’e ulaşacağı tahminini de paylaştı.

Haiyang Şehri sahilinden 30 km uzakta bulunan santral, 301,6 megavat (MW) kurulu kapasiteye sahip ve tam kapasite faaliyete geçtiğinde yılda 821 milyon kilovat saat elektrik üretebilecek. Yılda 253 bin ton standart kömür tasarrufuna ve 556 bin ton karbondioksit emisyonunun azaltılmasına yardımcı olacak. 

Önceki ve Sonraki Haberler