1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Çin'de güneşten elde edilen elektrik yüzde 23 arttı

Çin'de güneşten elde edilen elektrik yüzde 23 arttı

Çin’in güneş enerjisi üretimi yılın ilk yarısında yüzde 23 artarak 157,64 milyar kWh oldu.

Çin'de güneşten elde edilen elektrik yüzde 23 arttı

Enerji Günlüğü - Çin’in güneş enerjisi üretimi yılın ilk yarısında yüzde 23 artarak 157,64 milyar kWh oldu.

Çin Uluslararası Radyosu’nun haberine göre, karbondioksit emisyonlarını azaltma ve karbon nötr olma hedefleri doğrultusunda önemli adımlar atan Çin'de fotovoltaik (PV) elektrik üretimi yılın ilk yarısında, önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 23,4 arttı. Çin Ulusal Enerji İdaresi yöneticisi Wang Dapeng tarafından açıklanan verilere göre, Ocak-Haziran döneminde ülkenin güneş enerjisinden elde ettiği elektrik üretimi 157,64 milyar kWh oldu. 

GES ÜRETİMİ 268 MİLYON KW’A ULAŞTI

Wang, aynı dönemde yeni eklenen kurulu fotovoltaik güç üretim kapasitesinin 13 milyon kilovat olduğunu ve Haziran ayı sonunda toplam kurulu fotovoltaik enerji üretim kapasitesinin 268 milyon kilovata ulaştığını kaydetti. 

Çin, Haziran ayında yeni merkezi fotovoltaik istasyonlar, dağıtık fotovoltaik projeler ve karada rüzgar enerjisi projelerine yönelik merkezi bütçeden verilen sübvansiyonları 2021 yılında sona erdireceğini ve şebeke paritesini gerçekleştireceğini duyurmuştu. Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu'na göre 1 Ağustos'tan itibaren yürürlüğe giren politikalar, kaynakların etkin kullanımını teşvik etmeyi ve güneş ve rüzgar enerjisi gibi yeni enerji sektörlerini yüksek kaliteli şekilde geliştirmeyi amaçlıyor. 

Önceki ve Sonraki Haberler