1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Çin’de otobüslerin yüzde 60’ı elektrikli

Çin’de otobüslerin yüzde 60’ı elektrikli

Çin yönetimi daha temiz bir ulaşım için ülkedeki otobüslerin yüzde 60’ını elektrikli otobüsler ile değiştirdi.

Çin’de otobüslerin yüzde 60’ı elektrikli

Enerji Günlüğü - Çin yönetimi daha temiz bir ulaşım için ülkedeki otobüslerin yüzde 60’ını elektrikli otobüsler ile değiştirdi.

Çin Ekoloji ve Çevre Bakanlığı verileri Çin’in temiz enerji yolunda gösterdiği isteğin, ülkedeki ulaşım sektöründe de önemli bir noktaya ulaştığını gösteriyor. Bakanlığın açıkladığı elektrikli taşıt araçlarına ilişkin son istatistiklere göre, ülkede bulunan otobüslerin yüzde 60 kadarı elektrikle işleyen otobüslerden oluşuyor. 

EYLÜL’DE ELEKTRİKLİ OTOMOBİL SATIŞI %68 ARTTI

Çin Uluslararası Radyosu’nun haberine göre, 2020 yılı Eylül ayında toplam binek otomobili satışları, bir önceki yıla kıyasla yüzde 8 artarak 2,09 milyona ulaştı. Buna karşılık, satılan 138 bin elektrikli araç ile geçen yıldan bu yana elektriklilerin satışı yüzde 67,7 artmış oldu. 

KÜRESEL ELEKTRİKLİ ARAÇ SATIŞLARININ %55’İ ÇİN’DE

Çin, şu anda en yüksek elektrikli araç mevcuduna sahip olup dünya çapında elektrikli araç satışlarının yüzde 55’i bu ülkede gerçekleşiyor. 

Çevre dostu tüketim eğiliminin yol açtığı talep artışına yanıt getirebilmek için hükümet de Ekim ayı başında elektrikli araç sektörünü harekete geçirmek için bir plan benimsedi. Söz konusu plan uyarınca, bu alanda önemli teknolojilerin kullanımına ilişkin düzenlemeler yapılacak şarj tesisleri dahil altyapı inşası güçlendirilecek ve uluslararası işbirliğine hız verilecek. 

Çin, iklim değişikliğine karşı tepki vererek uluslararası düzlemde taahhütlere girişmiş ve bu doğrultuda, 13.Beş Yıllık Plan çerçevesinde, çevre dostu eylemlerini güçlendirmişti. Nitekim geçen yılın sonunda ‘fosil olmayan/temiz yakıtlar’, ülkenin enerji tüketiminin yüzde 15,3 kadarını oluşturmuştu. Böylece Çin, uluslararası topluma 2020 için verdiği vaadi vaktinden önce tutmuş oldu. 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler