1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Çin’den enerji üretimini arttırın talimatı

Çin’den enerji üretimini arttırın talimatı

Çin’de merkezi hükümet, enerji şirketlerine üretimlerini artırmaları talimatı verdi.

Çin’den enerji üretimini arttırın talimatı

Enerji Günlüğü - Çin’de merkezi hükümet, enerji şirketlerine üretimlerini artırmaları talimatı verdi.

Çin'de merkezi hükümet, devlet enerji şirketlerine, kış dönemi için arzın güvenceye alınması amacıyla, maliyeti ne olursa olsun üretimi artırma talimatı verdi. 

Konuya yakın kaynakların Bloomberg News'a verdikleri bilgiye göre, enerji üretiminin artırılması talimatı, ülkenin enerji sektörünün ve sanayi üretiminin gözetiminden sorumlu Başbakan Yardımcısı Han Zheng tarafından devlet varlıkları düzenleyicisi ve ekonomi planlama ajansı ile yapılan toplantıda verildi. 

Han'ın bu talimatı sonrasında China Energy Investment Corp yaptığı açıklamada, enerji arzına ilişkin zorlu savaşta canlarını dişlerine takarak mücadele edeceklerini ifade etti.

ŞİRKETLER LNG ALIMINI ARTTIRDILAR

Çin hükümetinin kış dönemi için enerji arzının güvenceye alınması talimatı sonrasında harekete geçen Çin enerji şirketleri, rekor seviyelere çıkmış fiyatlara rağmen LNG alımlarını artırdılar. Reuters'in sektör kaynaklarından aldığı bilgilerde göre Unipec, PetroChina ve CNOOC LNG alımı yapıyorlar. 

Verilen bilgilere göre Unipec 11 kargo LNG alımı yaptı. Şirket, bu kış için geçen yıla göre yüzde 9 artışla 13,3 milyar metreküp LNG ithal edeceğini açıklamıştı. Asya'da LNG fiyatı dün geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 500 artışla 34,47 dolar mmBtu seviyesini görmüştü. 

SPIC, KÖMÜR ÜRETİMİNİ ARTTIRACAK

Ayrıca Çin'in en büyük 5 enerji üreticisinden biri olan State Power Investment Corp (SPIC) tüm tesislerine ülkenin kuzeydoğu eyaletlerindeki acil ihtiyaçları karşılamak için kömür arzını ve enerji üretimini artırmaları talimatı verdi. Çin Devlet Konseyi'nin üretimin artırılması talimatını yerine getirmek için harekete geçen SPIC, kömür ve enerji üretimi alanındaki bağlı ortaklıklarından kış dönemi enerji arzı için acil durum planlarını hazırlamalarını istedi. SPIC, ülkenin kuzeydoğusundaki tesislerinden kömür tedarikinde sıkıntı olmaması için madenciler ile iletişimi artırmalarını, günlük raporlama sistemi kurmalarını da talep etti.

Önceki ve Sonraki Haberler