1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Çin’den iklim değişikliğiyle ilgili işbirliği çağrısı

Çin’den iklim değişikliğiyle ilgili işbirliği çağrısı

Enerji Günlüğü - Çin, gelişmekte olan ülkelere iklim değişikliğine yönelik sermaye ve teknik desteğin arttırılarak, iklim değişikliğine müdahale...

Çin’den iklim değişikliğiyle ilgili işbirliği çağrısı

Enerji Günlüğü - Çin, gelişmekte olan ülkelere iklim değişikliğine yönelik sermaye ve teknik desteğin arttırılarak, iklim değişikliğine müdahale kabiliyetlerinin yükseltilmesi çağrısı yaptı.

Çin'in Birleşmiş Milletler daimi temsilcisi Ma Zhaoxu, BM Güvenlik Konseyi'nde düzenlenen "Meteorolojik Afetlerin Dünya Barışı ve Güvenliğine Etkileri" konulu açık oturumda yaptığı konuşmada, çeşitli ülkelerin iklim değişikliğiyle mücadelede iletişim ve işbirliğini güçlendirerek çok taraflı mekanizmayı koruyup uluslararası sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğini belirterek, gelişmekte olan ülkelerin iklim değişikliğine yönelik sermaye ve teknik desteği artırarak, iklim değişikliğine müdahale kabiliyetinin yükseltilmesi gerektiğini savundu. 

EŞİT AMA FARKLI SORUMLULUK İLKESİ GÖZETİLMELİ

Ma, uluslararası toplumun BM İklim Değişikliği Çerçeve Protokolü ve Paris Anlaşmasını yerine getirmesi, 'eşit ancak farklı sorumluluk' ilkesini kararlılıkla izlemesi gerektiğini vurguladı. Çin'in ikilim değişikliğine müdahaleye her zaman katkıda bulunduğuna işaret eden Ma Zhaoxu, iklim değişikliği alanında Güney-Güney İşbirliği taahhüdünü yerine getirip gelişmekte olan ülkelere destek vermeye devam edeceklerini kaydetti. 

Güney-Güney İşbirliği Yardım Fonu, gelişmekte olan ülkelerin açlık, mülteci krizi, iklim değişikliği ve kamu sağlığı gibi sorunları göğüslemesini desteklemeyi amaçlıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler