1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Çin’in 11 aylık elektrik tüketimi 8 trilyon kWh’i aştı

Çin’in 11 aylık elektrik tüketimi 8 trilyon kWh’i aştı

Çin’de yılın ilk 11 ayında elektrik tüketimi bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 6,3 oranında artarak yaklaşık 8 trilyon 400 milyar kilovat saate ulaştı. 

Çin’in 11 aylık elektrik tüketimi 8 trilyon kWh’i aştı

Enerji Günlüğü - Çin’in elektrik tüketimi Kasım ayında, bir önceki yıla göre yüzde 11,6 oranında artarak 763 milyar kilovat saate ulaştı. 

Çin’de açıklanan resmi verilere göre, 2023 yılı Kasım ayında ekonomik faaliyetin en önemli göstergelerinden biri olarak kabul edilen elektrik kullanımı çok ciddi bir büyüme kaydetti. Ulusal Enerji Dairesi, elektrik tüketiminin Kasım ayı içinde, önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 11,6 oranında artarak 763 milyar kilovat saate tırmandığını açıkladı.  

Öte yandan, hanelerde kullanılan elektrikte bir önceki yıla göre yüzde 10 kadar bir büyüme kaydedilerek bu yılın Kasım ayında 93,6 milyar kilovat saate ulaşıldı.

Birincil sektörde  (tarım ve diğer doğal kaynaklar) kullanılan elektrik bir önceki yıla göre yüzde 12,2 oranında artarken, ikincil sektörde (endüstri ve imalat) ve üçüncül sektörde (hizmetler) tüketilen elektrik enerjisi miktarı, sırasıyla yüzde 9,8 ve yüzde 20,9 oranlarında büyüdü. 

Toplam olarak ele alındığında yılın ilk 11 ayı zarfında ülkenin elektrik tüketimi bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 6,3 oranında artarak yaklaşık 8 trilyon 400 milyar kilovat saate ulaşmış oldu.