1. HABERLER

  2. KÖMÜR

  3. Çin’in kömür kararı Türkiye’yi etkileyecek

Çin’in kömür kararı Türkiye’yi etkileyecek

Türkiye’nin de dahil olduğu 20 ülkeden 42.220 MW kurulu güce sahip planlama aşamasındaki 44 kömür santralinin, Çin'in taahhüdünden etkilenebileceği kaydediliyor.

Çin’in kömür kararı Türkiye’yi etkileyecek

Enerji Günlüğü - Türkiye’nin de dahil olduğu 20 ülkeden 42.220 MW kurulu güce sahip planlama aşamasındaki 44 kömür santralinin, Çin'in taahhüdünden etkilenebileceği kaydediliyor.

Global Energy Monitor, (Küresel Enerji Takipçisi) dünya genelinde kömür santrallerine ve madenlere sağlanan kamu finansmanını takip etmek üzere geliştirilen Küresel Kömür Kamu Finansmanı Takipçisi'ni Çin'in kömür finansmanına dair yeni açıklaması ile birlikte revize etti. Global Energy Monitor'un (GEM) analizine göre, Türkiye’nin de dahil olduğu 20 ülkeden 42.220 MW kurulu güce sahip planlama aşamasındaki 44 kömür santralinin, Çin’in yurtdışındaki kömür santrali projelerine sunduğu finansmanı sonlandıracağına dair taahhüdünden etkilenmesi olası görünüyor.

8 MİLYAR TONLUK CO2 EMİSYONU ÖNLENECEK

Yapılana analize göre Çin’in açıklaması, küresel ölçekte kömür talebindeki artışın 1,1 milyar ton daralması ve Çin’in kamu finansmanıyla yapılması planlanan santrallerden kaynaklı 8 milyar tonluk CO2 emisyonunun önlenmesi anlamına geliyor.

Çin’in yurtdışında yapmayı planladığı projeler, Asya, Afrika, Güney Amerika ve Doğu Avrupa'da yer alan yirmi ülkede bulunuyor. 44 kömür santralinin iptali durumunda, bu ülkelerin gelecekteki kömür talebinde her yıl yaklaşık 30 milyon ton azalma öngörülüyor.

 

Önceki ve Sonraki Haberler