1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Çinli şirket Laos’ta temiz elektrik üretecek

Çinli şirket Laos’ta temiz elektrik üretecek

Çinli General Nuclear Power Şirketler Grubu’nun Laos’ta güneş, rüzgar ve hidroelektrik santrallerden üreteceği elektrik Çin’e aktarılacak.

Çinli şirket Laos’ta temiz elektrik üretecek

Enerji Günlüğü - Çinli General Nuclear Power Şirketler Grubu, Güneydoğu Asya ülkesi Laos’un kuzeyinde yenilenebilir enerji üssü kuracak. 

Çinli General Nuclear Power Şirketler Grubu, Güneydoğu Asya ülkesi Laos’un kuzeyinde yenilenebilir enerji üssü kurmak üzere ülkenin yönetimiyle proje geliştirme anlaşması imzaladığını açıkladı. Çin’in Güney Guangxi eyaletindeki Nanning kentinde düzenlenen Çin-ASEAN Fuarı'nda imzalanan son anlaşma, Ekim 2022'de Nuclear Power Şirketler Grubu ile Laos ülke yönetimi arasında imzalanmış olan ve yenilenebilir enerji üssü kurulmasını öneren mutabakat zaptının bir üst adımı oluyor.

ÇİN’E ENERJİ İHRACATI

Üs, rüzgâr enerjisi, güneş enerjisi, hidroelektrik enerji üretme kapasitesi ile birlikte enerji depolama ünitelerini de bünyesinde barındıracak ve Laos'ta üretilen elektriği Çin'in Yunnan eyaletine aktarmakta olan şu an kurulu durumdaki enerji hattı ile iki ülke arasında planlanan 500 kilovat gücünde ikinci bir enerji hattını besleyecek. Çin'e enerji ihracatı, denize kıyısı olmayan bir ülke olan Laos'un kalkınma stratejisinin önemli bir parçasını oluşturmakta.

Çin'in Kuşak-Yol Girişimi'nin bir üyesi olan Laos, iki ülke arasında yakın zamanda açılmış olan yüksek hızlı tren demiryolu hattı da içerisinde olmak üzere Çin'den gelen önemli altyapı yatırımlarına bugüne kadar ev sahipliği yaptı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler