1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Çinli şirketler batarya pazarına liderlik ediyor

Çinli şirketler batarya pazarına liderlik ediyor

Küresel batarya üretiminin beşte üçünden fazlasını gerçekleştiren Çinli şirketler pazara liderlik ediyor.

Çinli şirketler batarya pazarına liderlik ediyor

Enerji Günlüğü - Yılın ilk yedi ayında Çinli şirketler küresel batarya üretiminde yüzde 62,9'luk pazar payıyla liderliklerini sürdürdüler. Çin’i Güney Kore ve Japonya takip etti.

Çinli şirketler, dünya çapındaki batarya üretiminin beşte üçünden fazlasını gerçekleştirerek, 2023 yılının ilk yedi ayında küresel batarya pazarına hakim olmayı sürdürdü.

ÇİN’İ G.KORE VE JAPONYA İZLEDİ

Çin merkezli altı batarya şirketi, Ocak-Temmuz ayları arasında toplam yüzde 62,9'luk pazar payıyla batarya üretimi açısından dünya çapında ilk 10 şirket arasında yer aldı. Güney Kore üç şirketle, Japonya ise bir şirketle Çin’i takip etti.

CATL LİDERLİĞİNİ KORUDU

Özellikle Çinli batarya devi Contemporary Amperex Technology Co Ltd, yıllık yüzde 54,3 artışla 132,9 gigawatt saate ulaşan toplam kurulu kapasitesiyle lider konumunu korudu. Küresel pazar payı yüzde 36,6 gibi etkileyici bir seviyede gerçekleşti.

BYD İKİNCİ SIRADA YER ALDI

Çinli elektrikli araç üreticisi BYD, bir önceki yıla göre üretimini yüzde 94,1 arttırarak 58,1 GWh ile dünya çapında ikinci sırada yer aldı. Bunu 51,4 GWh ile Güney Koreli LG Energy Solution takip etti. Çinli CALB, EVE, Gotion High-Tech ve Sunwoda da ilk 10 şirket arasında yer aldı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler