1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Çinli SPIC iklim değişikliği için iş birliğine istekli

Çinli SPIC iklim değişikliği için iş birliğine istekli

Çin’in elektrik üreticilerinden SPIC Müdürü, COP27’de iklim değişikliği için diğer ülkelerle iş birliğine istekli olduklarını duyurdu.

Çinli SPIC iklim değişikliği için iş birliğine istekli

Enerji Günlüğü - Çinli şirket SPIC’in Departman Müdürü Yan Chen, yeşil hidrojen ve entegre edilmiş akıllı enerji alanlarında diğer ülkelerle iş birliği yapmaya açık olduklarını bildirdi.

Çinli elektrik üreticilerinden SPIC, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 27'inci Taraflar Konferansında (COP27) Çin Köşesi temalı yan etkinliğe ev sahipliği yaptı. Türkiye'de Adıyaman ve Adana fotovoltaik projelerini geliştirip inşa etmesinin yanı sıra Türkiye Enerji Bakanlığı'nın UHV Elektrik Laboratuvarı'nın inşaatını da üstlenen SPIC’in Uluslararası Departman Müdürü Yan Chen, şirketin fotovoltaik, yeşil hidrojen ve entegre edilmiş akıllı enerji alanlarında dünyanın dört bir yanındaki ülkelerle iş birliğini derinleştirmeye istekli olduğunu ve iklim değişikliğine küresel tepki için daha fazla iş gücü seferber etmek istediğini belirtti.

SPIC’IN TÜRKİYE’DE DE FAALİYETLERİ SÜRÜYOR

46 ülkede faaliyet gösteren SPIC, Türkiye'de Adıyaman ve Adana fotovoltaik projelerini geliştirip inşa etti. Toplam 10.835 MW kurulu gücü olan Adıyaman fotovoltaik projesinin inşaatına Ağustos 2017'de başlanırken, proje Aralık ayında denetimden geçerek elektrik üretimi için resmi olarak şebekeye bağlandı ve elektrik üretmeye başladı.

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler