1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Cizre – Silopi hattına ikinci sabotaj

Cizre – Silopi hattına ikinci sabotaj

Enerji Günlüğü - Şırnak’ta bölgeye elektrik ileten Cizre – Silopi hattına bu yıl içinde ikinci kez sabotaj gerçekleştirildi.Şırnak’ta bölgeye...

Cizre – Silopi hattına ikinci sabotaj

Enerji Günlüğü - Şırnak’ta bölgeye elektrik ileten Cizre – Silopi hattına bu yıl içinde ikinci kez sabotaj gerçekleştirildi.

Şırnak’ta bölgeye elektrik ileten Cizre – Silopi hattındaki 40 nolu elektrik direği önceki gün yıkıldı. Bölgeye giden TEİAŞ ve jandarma ekiplerinin ilk kontrollerine göre olayın sabotaj sonucu gerçekleştiği ortaya çıktı.

Söz konusu hattı besleyen elektrik, Silopi termik santralinden karşılanıyor ve santralda yerli bir kaynak olan asfaltit kullanılıyor. Yüzde yüz yerli kaynaklarla üretimi ve iletimi sağlanması bakımından da büyük önem taşıyan bu hatta, son olayla birlikte bu yıl içinde ikinci kez saldırı düzenlenmiş oldu.

YERLİ KAYNAKLARIMIZIN KULLANIMI ENGELLENMEYE ÇALIŞILDI

Konuyu değerlendiren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, söz konusu hattan üretimin yerli kaynaklarla karşılandığına ve elektriğin bölge halkının kullanımına sunulduğuna dikkat çekerek, “ Bu saldırılarla birlikte hem yerli kaynaklarımızın kullanımı engellenmeye çalışılmıştır hem de bölge halkı karanlıkta bırakılmak istenmiştir. Burada yapılan aynı zamanda orada yaşayan vatandaşlarımızı mağdur etme çabasıdır. Hükümetimizin bölgeye götürdüğü hizmeti engelleme çabaları boşa çıkacaktır. Yıkılanın yerine yenisini getirmeye ve bölgeyi aydınlatmaya devam edeceğiz.” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler