1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. CK Enerji elektrik dağıtımda yenilikçi çözümlere hayat verecek

CK Enerji elektrik dağıtımda yenilikçi çözümlere hayat verecek

Elektrik dağıtım sektörüne yenilikçi çözümler sunan girişimler ‘CK Enerji Dinamik Hızlandırma Programı’ ile desteklenecek. Girişimler programa 23 Ağustos’a kadar başvurabilecek.

CK Enerji elektrik dağıtımda yenilikçi çözümlere hayat verecek

Enerji Günlüğü - CK Enerji, “elektrik dağıtım sektörü ve dağıtım teknolojileri” konularında yenilikçi, teknolojik, ekonomik ve çevresel açıdan çözümler üreten akademisyen, öğrenci ve start-up'ların prototip seviyesindeki Ar-Ge projelerini hayata geçirmek için bir program başlattı.

CK Enerji, “enerji sektörünün 2023 yılı projesi” olmaya aday “CK Enerji Dinamik Hızlandırma Programı”nı başlattı. Türkiye’nin üç bölgesindeki 7 ilde, 8,4 milyondan fazla aboneye elektrik dağıtım hizmeti sunan Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş (BEDAŞ), Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş (AEDAŞ) ve Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş (ÇEDAŞ) ile Viveka İnkübasyon Merkezi’nin işbirliğiyle düzenlenen CK Enerji Dinamik Hızlandırma Programı; “elektrik dağıtım sektörü ve dağıtım teknolojileri” konularında yenilikçi, teknolojik, ekonomik ve çevresel açıdan çözümler üreten akademisyen, öğrenci ve start-up'ların prototip seviyesindeki Ar-Ge projelerini hayata geçirmeyi hedefliyor. 

SON BAŞVURU TARİHİ 23 AĞUSTOS 2023

İlki İstanbul’da gerçekleştirilen Dinamik Hızlandırma Programı’nın tanıtım toplantısı bundan sonra sırası ile Ankara, Sivas ve Antalya’da olacak. 23 Ağustos tarihinde başvuru sürecinin dolmasının ardından projelerin nihai değerlendirmesi ise Ocak 2024’te Demo Günü final sahnesinde yapılacak. Buradaki sunumlardan sonra projeler arasından seçilecek ilk 10 projenin hayata geçmesi için 100’er bin TL’lik destek sağlanırken projenin paydaşları arasında yer alan BEDAŞ, AEDAŞ ve ÇEDAŞ, “satın alma, ortak üretim ve ilk yatırım” gibi alanlarda söz konusu girişimlerin yanında olacak.

“ENERJİ SEKTÖRÜ GELİŞİME AÇIK BİR ALAN” 

Son başvuru tarihi 23 Ağustos 2023 olarak belirlenen CK Enerji Dinamik Hızlandırma Programı’nın tanıtım toplantısında konuşan BEDAŞ Genel Müdürü Murat Yiğit, “Bugün, Dinamik Hızlandırma Programı’nı duyurmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Bu programla, enerji sektörüne yeni çözümler sunmak, inovasyonu teşvik etmek, girişimcilerimize cesaret vermek istiyoruz. Genç girişimcileri, start-up'ları ve yenilikçi projeleri destekleyerek onlara gerekli kaynakları sağlayacak böyle bir platformun içinde bulunmak yıllardır bu sektörde yer alan biri olarak bana çok ama çok büyük heyecan veriyor” diye konuştu.