1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. CLK’dan Kars’a 308 kişilik istihdam

CLK’dan Kars’a 308 kişilik istihdam

Enerji Günlüğü - Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, CLK bünyesindeki dört elektrik dağıtım bölgesine gelecek 5 yıllık tarife döneminde...

CLK’dan Kars’a 308 kişilik istihdam

Enerji Günlüğü - Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, CLK bünyesindeki dört elektrik dağıtım bölgesine gelecek 5 yıllık tarife döneminde toplam 4,1 milyar lira yatırım yapacaklarını söyledi. 

CLK Enerji Kars Çağrı Merkezi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz'ın katılımıyla açıldı. Bünyesinde, BEDAŞ, UEDAŞ, ÇEDAŞ, AEDAŞ olmak üzere 4 elektrik dağıtım şirketini bulunduran CLK Enerji’nin hissedarlarından Limak Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, açılışta yaptığı konuşmada, yeni tarife döneminde 2020 yılına kadar 21 elektrik dağıtım bölgesinde yaklaşık 18 milyar liralık yatırım yapılacağını söyledi. Özdemir, söz konusu yatırımlarla şebekelerin yenileneceğini, müşteri memnuniyetinin de en üst düzeye çıkarılmasının planlanlandığını vurguladı. 

MİNİMUM ARIZA MİNİMUM KESİNTİ

Arıza ve kesintilerin minimum seviyeye çekilmesiyle kayıp-kaçak oranının azaltılmasının ana hedefleri olduğunu vurgulayan Özdemir, "Cengiz, Limak ve Kolin şirketleri olarak elektrik dağıtım sektöründeki yolculuğumuz 2010 yılında özelleştirme ihalelerinde Uludağ Elektrik Dağıtım (UEDAŞ) ve Çamlıbel Elektrik Dağıtımın (ÇEDAŞ) devralınmasıyla başladı. Ardından Akdeniz Elektrik Dağıtım (AEDAŞ) ve Boğaziçi Elektrik Dağıtımı (BEDAŞ) bünyemize kattık. Ortaklığımız 4 bölge için toplamda 3,7 milyar dolarlık bir ödeme yaptı. Bugün itibariyle Türkiye’nin 11 değişik ilinde 10 milyon aboneye, yılda 46 milyar kilovatsaatlik elektrik dağıtımı yapıyoruz" diye konuştu. 

Özdemir, 2011-2015 arasındaki dönemde CLK Enerji olarak 2,8 milyar liralık yatırıma imza attıklarını belirterek, "Bu yılı da 864 milyon liralık yatırımla tamamlamayı planlıyoruz. Önümüzdeki 5 yıllık yeni tarife döneminde ise toplam yatırım hedefimiz 4,1 milyar lira." ifadesini kullandı.

 

KARS’TA 308 KİŞİLİK YENİ İSTİHDAM 

 

Şebeke yatırımlarının bütçelerinin önemli bir bölümünü oluşturduğunu dile getiren Özdemir, CLK olarak hizmet kalitesini artırmak için EBS adını verdikleri entegre bilişim sistemleri kuracaklarını bildirdi. Söz konusu sistemin devreye alınmasıyla anlık olarak dağıtım şebekesinde nasıl bir arıza olduğunu görüp, daha hızlı ve sağlıklı müdahale edeceklerini anlatan Özdemir, abonelerine de arıza ve kesintilerle ilgili anlık bilgi vereceklerini aktardı. 

Elektrik dağıtımında tüm hizmetleri dijital platformdan yöneteceklerini belirten Özdemir, şunları kaydetti: 

"Bu tesisimizde 223'ü kadın olmak üzere, 308 kardeşimize iş olanağı sağlayacağız. Doğudaki bir şehrimizden batıdaki bölgelerimize hizmet vermenin, bölgeler arası bütünleşme ve kaynaşmaya da önemli bir katkı sağlayacağına inanıyoruz. Rakamlara baktığımda buradaki çağrı merkezimizde istihdam dağılımı, kadınların iş gücüne katılımı açısından oldukça sevindirici bir durum."

TEKİRDAĞ’A DA YENİ ÇAĞRI MERKEZİ 

Açılışı gerçekleştirilen çağrı merkezi için 3 milyon lira harcandı. İlerleyen süreçte BEDAŞ ve ÇEDAŞ için Tekirdağ’da yeni bir çağrı merkezi daha açacak olan CLK Enerji, toplam 616 kişiye istihdam sağlamış olacak. Çağrı merkezlerini operasyon merkezlerine dönüştürmeyi amaçlayan şirket, bunun için başta Kars olmak üzere her bölgede 'eğitim merkezi' oluşturacak ve çalışanlar bu merkezlerde 'müşteri hizmet temsilcisi eğitimi' alacak. 

FARKLI DİLLERDE HİZMET 

CLK Enerji'nin 10 milyon üzerinde aboneye hizmet veren çağrı merkezlerinde Türkçe dışında bölgelerin ihtiyaçlarına göre İngilizce, Almanca ve Arapça gibi farklı dil seçenekleri bulunacak. Çağrı karşılama oranının yüzde 95-100'lere çıkmasının planlandığı merkezlerde, 60 saniye olan bekleme süresi 45 saniyeye düşerken, abone, çağrı merkezini aradığında, 'meşgul'e düşmeyecek ve 45 saniye içinde mutlaka bir müşteri temsilcisine bağlanmış olacak.

Enerji Günlüğıü - KARS 
Önceki ve Sonraki Haberler