1. HABERLER

  2. PETROL

  3. CNOOC’tan Bohai Denizi’nde yeni petrol ve gaz keşfi

CNOOC’tan Bohai Denizi’nde yeni petrol ve gaz keşfi

Çinli şirket CNOOC, Bohai Denizi’nde 40 milyon metreküplük yeni bir petrol ve doğal gaz keşfine imza attı. Yeni petrol keşfinin 1 milyon kişinin 20 yıllık ulaşım ihtiyacını karşılaması, gaz keşfinin de 1 milyon kişinin 60 yıllık ev gaz ihtiyacını karşılam

CNOOC’tan Bohai Denizi’nde yeni petrol ve gaz keşfi

Enerji Günlüğü - Çin’in en büyük denizüstü (offshore) ham petrol ve doğal gaz üreticisi olan China National Offshore Oil Corporation (CNOOC), Bohai Denizi’nde yeni bir gaz sahası keşfettiğini açıkladı. 

Yapılan açıklamada, Bohai Denizi’nde yer alan ‘Bozhong 26-6’ isimli petrol ve gaz sahasında 40 milyon metreküplük petrol ve doğal gaz keşfedildiği belirtildi.  Açıklamada, merkezi Bohai Denizi’nde yer alan projenin keşfedilen doğal gaz rezervlerinin 200 milyar metreküpü aştığı kaydedildi. 

PETROL VE GAZ KEŞFİNİN HACMİ

Petrol sahasından 30 milyon metreküpten fazla ham petrol üretilebileceği ve bunun da 20 yıldan fazla bir süre boyunca bir milyon veya daha fazla kent sakininin günlük ulaşım ihtiyacını karşılayabileceği tahmin ediliyor. Petrol sahası aynı zamanda 11 milyar metreküpün üzerinde doğal gaz üretme kapasitesine sahip olup, 60 yılı aşkın bir süre boyunca bir milyon veya daha fazla kent sakininin ev gaz tüketimini karşılayabilecek.

65 YENİ SONDAJ KUYUSU İŞLETMEYE ALINACAK

Ana üretim tesisleri arasında yeni inşa edilmiş bir merkezi işlem platformu, üç insansız kuyu başı platformu ve bir gaz işleme terminali yer alıyor. Açıklamaya göre, 65 adet geliştirme kuyusunun da işletmeye alınması planlanıyor. 

“ŞİRKETİN DÜŞÜK KARBONLU GELİŞİMİNE KATKI”

CNOOC Ltd CEO’su Zhou Xinhuai konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Gaz sahası Pekin-Tianjin-Hebei bölgesine ve Bohai Rim bölgesine istikrarlı temiz enerji sağlayacak ve şirketin düşük karbonlu ve yüksek kaliteli gelişimine katkıda bulunacak” dedi. 

CNOOC, bir süredir bu bölgede arama ve yakıt çıkarma çalışmalarını sürdürüyor. Şirket son olarak, 14 Kasım 2023’te Bozhong 19-6 Yoğuşma Gazı Sahası Faz I Geliştirme Projesi’nin üretime başladığını duyurmuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler