1. HABERLER

  2. PETROL

  3. ConocoPhilips ABD kayaç petrolünde gücünü arttırıyor

ConocoPhilips ABD kayaç petrolünde gücünü arttırıyor

ABDli hidrokarbon şirketi ConocoPhilips, ABD kayaç petrolü alanında gücünü artırmak için rakibi Concho Resources'ı satın aldı. 

ConocoPhilips ABD kayaç petrolünde gücünü arttırıyor

Enerji Günlüğü - ABDli hidrokarbon şirketi ConocoPhilips, ABD kayaç petrolü alanında gücünü artırmak için rakibi Concho Resources'ı satın aldı. 

Merkezi Teksas, Houston'ın Enerji Koridoru bölgesinde bulunan ConocoPhilips, Teksas merkezli kayaç petrolü şirketi Concho Resources'ı 9,7 milyar dolara satın aldı. 

Varılan anlaşmaya göre her bir Concho Recources hissesi için 1,46 ConocoPhilips hissesi verilecek. Concho'un katılması ile birlikte ConocoPhilips'in piyasa değeri yaklaşık 60 milyar dolara ulaşacak.

ÜRETİM EXXONMOBİL’E RAKİP OLACAK

Anlaşma, Avustralya'dan Kanada'ya kadar çeşitli varlıklara sahip olan Conoco'yu ABD kayaç petrolü sektöründe önemli bir oyuncu haline getirecek ve üretimini artık ExxonMobil'e rakip düzeye yükseltecek dünyanın en verimli petrol sahası olan Permian'daki konumunu değiştirecek.

ABD KAYAÇ GAZI VE PETROLÜ SEKTÖRÜNDEKİ ÜÇÜNCÜ BÜYÜK SATIN ALMA

ConocoPhilips'in yaptığı bu satın alma ABD petrol sektöründe bu yıl gerçekleşen üçüncü büyük satın alma oldu. Temmuz ayında Chevron Noble Energy’i 13 milyar dolara satın almış, geçen hafta da Devon Energy rakibi WPX’i 12 milyar dolara satın almıştı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler