1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. BİYOKÜTLE

  4. Consus Enerji kârını yüzde 176 arttırdı

Consus Enerji kârını yüzde 176 arttırdı

Consus Enerji’nin gelirleri geçen yıl 1 milyar 181 milyon TL’ye, net kârı da yüzde 176 artışla 209,4 milyon TL’ye ulaştı.

Consus Enerji kârını yüzde 176 arttırdı

Enerji Günlüğü - Türkiye’nin yenilenebilir enerji ve dağıtık enerji alanındaki firmalarından olan Consus Enerji, 2023 yılına ait enflasyon muhasebesi uygulanmış finansal sonuçlarını açıkladı. Consus Enerji, geçen yıl net kârını yüzde 176 artışla 209,4 milyon TL’ye çıkardı. 

Consus Enerji’nin gelirleri, 2023 yılında bir önceki yıla göre yüzde 6 artarak 1 milyar 181 milyon 047 bin 937 TL’ye ulaştı. Şirketin faiz, amortisman ve vergi öncesi kârı (FAVÖK) ise bir önceki yıla göre %8 oranında düşüş göstererek, 285 milyon 819 bin 021 TL olarak gerçekleşti.

2023 yılında emtia fiyatlarındaki artışlar ve TL enflasyon artış oranının, ortalama kurdaki artışa kıyasla yüksek gerçekleşmesi, gelirlerin ağırlıklı yabancı para cinsinden elde edildiği biyokütle iş kolundaki faaliyet karlılığındaki artışı sınırlarken, dağıtık enerji iş kolunda tavan fiyat uygulamaları sonucu elektrikteki piyasa takas fiyatları ile doğalgaz fiyatı arasındaki marjın daralması, FAVÖK performansını etkileyen unsurlar oldu. 

consus-atay-arpaciogullari.jpg

“KURULU GÜCÜMÜZ 110 MW’I AŞACAK”

Gelecek dönem hedeflerine yönelik değerlendirmelerde bulunan Consus Enerji Genel Müdürü Atay Arpacıoğulları, “Yardımcı kaynak güneş santralleri ve öztüketime yönelik dağıtık güneş santralleri alanındaki yatırımlarımıza 2023 yılında da devam ederek, yıl sonu itibari ile işletmede olan kurulu gücümüzü 98 MW’a çıkarmayı başardık. Yatırım süreçleri devam eden santrallerin de 2024 içerisinde devreye alınmasıyla kurulu gücümüz 110 MW’ı aşacak. Önümüzdeki dönemlerde de başlıca odağımız hem santral kurulu gücü hem de finansal performans açısından sürdürülebilir büyümeyi sağlayarak değer yaratmak olacak” dedi.

Global Yatırım Holding’in iştiraki olan Consus Enerji, yenilenebilir enerji alanında gerçekleştirdiği biyokütle ve güneş santralleri yatırımlarına ek olarak, dağıtık enerji tesislerini (kojenerasyon, trijenerasyon ve güneş) yap-işlet iş modeli ile hayata geçiriyor. 

Önceki ve Sonraki Haberler