1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Çöpten enerji üç kat arttı!

Çöpten enerji üç kat arttı!

Enerji Günlüğü - Kocaeli'nin evsel atıkları, bir ayda 7 bin 500 hanenin elektriğini üretiyor. Kocaeli genelindeki evsel atıkların bertarafı çalışmalarını...

Çöpten enerji üç kat arttı!

Enerji Günlüğü - Kocaeli'nin evsel atıkları, bir ayda 7 bin 500 hanenin elektriğini üretiyor. Kocaeli genelindeki evsel atıkların bertarafı çalışmalarını yürüten Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İZAYDAŞ, geçen yıl uygulamaya aldığı çöp gazından elektrik enerjisi üreten tesisin kapasitesini yaklaşık 2,5 artırdı. 2012 yılında ayda ortalama 600 bin kilovat saat elektrik üreten tesis, şimdilerde 1,5 milyon kWh'e yakın enerji üretiyor.

AYDA 850 BİN METREKÜP ÇÖP GAZI

İZAYDAŞ'ın Solaklar Düzenli Depolama Sahası'ndaki evsel atık (çöp) düzenli depolama sahasından bir ayda yaklaşık 850 bin metreküplük çöp gazı (LFG) çekiliyor. Doğaya serbestçe bırakıldığında son derece zararlı olan, eş değer gazlara göre atmosfere 21 kat daha zarar verebilen bu gaz, gaz motorları vasıtasıyla yakılarak elektrik enerjisine dönüştürülüyor ve milli servet açısından önemli bir katma değer haline getiriliyor.

 

İKİNCİ GAZ MOTORU DEVREYE ALINDI

2012 yılı mart ayında çalışmaya başlayan çöp gazından elektrik enerjisi üretimi tesisinde, bir süre önce kapasite artışına gidildi. Mevcut gaz motoru tam kapasiteyle çalıştırılırken, ikinci gaz motorunun devreye alınması çalışmaları da tamamlandı. Solaklar Sahası'ndan halen bir saatte ortalama 2 bin 200, bir günde 52 bin, bir ayda ise yaklaşık 1,5 milyon kWh elektrik enerjisi üretimi gerçekleştiriliyor.

 

2013 HEDEFİ 18 MİLYON KWH

Tesisin hizmete girdiği Mart 2012 tarihinden bugüne kadar ürettiği elektrik enerjisi miktarı toplamda 6 milyon kilovat saati aştı. Bu rakamın yaklaşık 250 bin kilovatsaati tesisin kendi ihtiyacı için kullanırken, kalan 5 milyon 750 bin kilovatsaatlik kısmı ise ulusal şebekeye satıldı. Çöp gazı üretiminin bu tempoyla devam etmesi halinde sadece 2013 yılı içinde 18 milyon kWh elektrik enerjisi üretileceği tahmin ediliyor.

 

DAHA DA ARTACAK

Öte yandan Solaklar Düzenli Depolama Sahası'nın yeni çöp dökümü yapılan noktalarında yeni gaz kuyularının açılmasına yönelik çalışmalar devam ediyor. Bu kuyular da devreye girdiğinde, Kocaeli'nin evsel çöplerinden elde edilen enerji miktarı daha da artmış olacak. Bu arada evsel atık sahalarında oluşan çöp gazı en yüksek verimini, ilk 15-16 yıllık dönemde sağlıyor. Bu sürenin sonunda gaz üretimi ekonomik değer ifade etmeyen, düşük bir seviyeye inerken, zaman içinde çöp sahalarının üzeri ağaçlandırılıyor ve kente yeşil alan olarak kazandırılıyor. İZAYDAŞ, Solaklar'daki çöp depolama sahasından 16 yıllık süre zarfında minimum 133 milyon kWh elektrik enerjisi üretmeyi hedefliyor.

 

7.500 EVİN ELEKTRİĞİNİ ÜRETİYOR

İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet Saraç, LFG adı verilen bu tesislerin kente ve ekonomiye pek çok açıdan fayda sağladığını söyledi. "Hem çöplüklerin patlama riskini ortadan kaldırıyor, hem çevre kirliliğini önlüyor, hem de içinden çıkan gazla elektrik enerjisi üretiliyor" diyen Saraç, "Şu an için bir ayda ortalama 1,5 milyon kWh elektrik üretimi gerçekleştiriyoruz. Dört kişilik bir ailenin bir ayda ortalama 200 kWh elektrik tükettiği kabul edilirse, bizim tesisimizin bir ayda yaklaşık 7 bin 500 evin tüm elektrik ihtiyacını karşılayabilecek enerjiyi ürettiği ifade edilebilir. Bu da 35-40 bin kişilik ortalama bir Anadolu ilçesi nüfusunun evsel tüketimini karşılayacak miktara karşılık gelir. Önümüzdeki dönemde yeni bacaların devreye girmesiyle bu rakamın daha da artacağını tahmin ediyoruz" açıklamasını yaptı.

Önceki ve Sonraki Haberler