1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Çöpünü akıllı dönüşüme atan metroya metrobüse bedava binecek

Çöpünü akıllı dönüşüme atan metroya metrobüse bedava binecek

Enerji Günlüğü - İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin şehrin farklı noktalarına kuracağı 100 mobil atık otomat sayesinde vatandaşlar,...

Çöpünü akıllı dönüşüme atan metroya metrobüse bedava binecek

Enerji Günlüğü - İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin şehrin farklı noktalarına kuracağı 100 mobil atık otomat sayesinde vatandaşlar, atıklardan İstanbulkart'a kredi kazanabilecek. 

İstanbul'da, vatandaşların getirdiği atığı geri dönüşüme kazandırma imkanı sağlayacak ''Akıllı Mobil Atık Aktarma Otomatı'' dönemi başlıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, geri dönüşüme kazandırılma imkanı olan atıkların değerlendirilmesi için  'Akıllı Mobil Atık Aktarma Otomatı' projesini bu yıl hayata geçirecek.

Kağıt, metal, plastik gibi yeniden ekonomiye kazandırılabilir atıkları işleyecek olan otomatlar, atıkların geri dönüşüm değeri kadar bedeli şehiriçi ulaşım sistemlerinde ödeme aracı olarak kullanılan 'İstanbulkart'a kredi olarak yükleyecek. Elektronik arayüze sahip atık otomatları, vatandaşların getirdiği atığı tanıyabilme özelliğine sahip olacak. Metal ya da kağıt atığı ayırt edebilecek otomat, farklı bir atık konulduğunda kabul etmeyecek. Geri dönüşüm haznesine konulan atık, sensörler tarafından algılanacak.

ATIKLAR KIYILARAK DEPOLANACAK

Vatandaşları sesli ve görüntülü olarak yönlendirebilecek otomatlar, konulan atığı içindeki sistem sayesinde kıydıktan sonra depolayacak. İşlemin sonunda geri dönüşüme kazandırılan atığın ekonomik değeri kadar kredi, vatandaşın İstanbulkart'ına kredi olarak yüklenecek. Kıyılarak depolanan atıklar, geri dönüşüm firmalarına teslim edilecek.

İLK ETAPTA 25 OTOMAT HAZIRLANACAK

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı, Atık Yönetimi Müdürlüğü tarafından hazırlanan projede, ilk etapta 25 otomat hazırlanarak pilot uygulamaya sokulacak. Ardından 100 otomat özellikle toplu taşıma merkezleri ve meydanlar gibi İstanbul'un farklı noktalarına yerleştirilecek.

GÜNLÜK 17 BİN TON EVSEL ATIK ÇIKIYOR

İstanbul'da günlük yaklaşık 17 bin ton evsel atık ortaya çıkıyor. Bu atıklardan 6 bin tonu Büyükşehir Belediyesi'ne ait çöp toplama ve geri dönüşüm merkezlerinde işlenerek ekonomiye tekrar kazandırılıyor. Ekonomik değeri olan atıkların otomatlar aracılığıyla toplanması hedeflenen projede geri dönüşüm kültürünün oluşması da amaçlanıyor.

 

Önceki ve Sonraki Haberler