1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. BİYOKÜTLE

  4. Çorum’da atık lastiklerden elektrik üretilecek

Çorum’da atık lastiklerden elektrik üretilecek

Aten Atık, Çorum’un Sungurlu ilçesinde OSB sınırları içinde kuracağı 6 MW’lık tesiste atık lastiklerden piroliz yöntemi ile elektrik üretecek.

Çorum’da atık lastiklerden elektrik üretilecek

Enerji Günlüğü - Aten Atık, Çorum’un Sungurlu ilçesinde OSB sınırları içinde kuracağı 6 MW’lık tesiste atık lastiklerden piroliz yöntemi ile elektrik üretecek.

Aten Atık Geri Dönüşüm ve Enerji Üretim San. Tic. A.Ş. tarafından Çorum İli, Sungurlu İlçesi, Sungurlu OSB’de “Atık Geri Kazanım ve Elektrik Üretim Tesisi Projesi” planlanıyor.14,6 milyon lira değerindeki proje kapsamında günde 60 ton kullanılmış, ömrünü tamamlamış lastikler piroliz yöntemi ile maddesel olarak ayrıştırılarak, karbon siyahı (Carbon Black), piroliz yağı, çelik tel ve elektrik enerjisi üretilecek. Tesiste üretilen günlük 6.004 kWh elektrik, nakil hattı ile TEİAŞ’ın göstereceği trafodan ulusal ağa bağlanacak.

Tesiste, ısı enerjisi ÖTL geri kazanımından elde edilecek piroliz gazı ile sağlanacak. Yine geri kazanım yolu ile elde edilecek piroliz yağı jeneratörlerde yakıt olarak kullanılacak ve 6 MW elektrik enerjisi üretimi gerçekleştirilecek.

ÜRETİM AŞAMALARI

Tesiste ilk etapta lastik bünyesinde bulunan çelik tel ayrılacak. Çelik teli ayrılmış vaziyetteki lastik sürekli sistemle çalışacak olan geri dönüşüm ünitesine beslenecek. Burada ömrünü tamamlamış lastik bant konveyör vasıtasıyla parçalama ünitesine iletilecek. Daha sonrasında parçalanmış lastik 60 ton/gün kapasiteli dizayn edilecek piroliz reaktörüne gönderilecek. Piroliz reaksiyonu sonucu reaktör çıkışından, karbon siyahı ve piroliz gazı alınacak. Piroliz işlemi sonucu piroliz gazı, yoğunlaştırma ünitesine iletilecek ve burada yoğunlaştırılarak piroliz yağına dönüştürülecek. Yoğunlaştırma ünitesinde yoğuşturulamayan piroliz gazları ise tesis bünyesinde tekrardan tüketilecek. Bu sayede tesis kendi enerjisini üretmiş olacak ve dış ortama yoğuşturalamayan gaz salımı söz konusu olmayacak. Üretilen piroliz yağı geçici piroliz yağı depolama tanklarına alınacak ve jeneratörler vasıtasıyla elektrik enerjisine çevrilecek.

Enerji Günlüğü 

Önceki ve Sonraki Haberler