1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Çubuklu Silolar, kültür merkezine dönüştü

Çubuklu Silolar, kültür merkezine dönüştü

Uzun yıllar Beykoz Çubuklu mevkiinde akaryakıt depoları olarak kullanılan, işlevlerini kaybettikten sonra ise kaderine terk edilen Çubuklu Silolar, İBB tarafından kültür, sanat ve yaşam merkezine dönüştürüldü.

Çubuklu Silolar, kültür merkezine dönüştü

Enerji Günlüğü - İşlevlerini yitirdikten sonra ise kaderine terk edilen Çubuklu Silolar, İBB Miras tarafından evrensel koruma ilkeleri doğrultusunda hayata geçirilen restorasyon ve yeniden işlevlendirme çalışmalarının ardından Boğaz’ın yeni kültür sanat ve yaşam odağı olarak İstanbul’a kazandırıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi - İBB Miras, Çubuklu Silolar ile metruk bir miras alanında bir dönüşüme imza attı. Petrol tankerlerinden kültür, sanat ve yaşam merkezine uzanan bir dönüşüm hikâyesiyle yeniden İstanbul’a kazandırılan, şehrin endüstri mirasının önemli yapılarından Çubuklu Silolar, kültür, sanat ve yaşam merkezi olarak kapılarını açtı. Açılışını, 10 Mart Pazar akşamı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yaptığı Çubuklu Silolar, ilk ziyaretçilerini, pop müziği sanatçısı Buray’ın verdiği konserle ağırladı. 

cubuklu-silolar-kutuphane.jpg

BOĞAZ’A KARŞI MÜZELER VE KÜTÜPHANE

Toplam alanı 20.000 m2’yi bulan Çubuklu Silolar artık Dijital Sanatlar Müzesi, Doğa ve Bilim Müzesi, atölye, karşılama merkezi, sahne, gökyüzü çayırı, çocuk oyun alanları, kafe ve restoran gibi çok amaçlı birimleriyle İstanbulluları ağırlayacak. 

Çubuklu Silolar’daki kütüphane ise edebiyat, sanat, tarih gibi alanları kapsayan zengin dermesiyle İstanbullulara hizmet verecek. Boğaz’ın tüm güzelliklerine hâkim bir manzara eşliğinde kültüre, sanata ve bilime kapı aralayan Çubuklu Silolar, ziyaretçilerini yepyeni bir İstanbul deneyimi yaşatacak. 

ÇUBUKLU SİLOLAR HAKKINDA

Paşabahçe ile Kanlıca arasında, Çubuklu mevkiinde konumlanan Çubuklu Silolar, hikâyesi 1930’dan günümüze uzanan bir endüstri mirası alanı. Siloların bulunduğu bölge, 19. yüzyıl sonlarında şehrin artan enerji ihtiyacını karşılamak üzere sanayi yapılarına açıldı. 1930’lardan itibaren ise özel petrol firmaları tarafından depolama alanı olarak kullanıldı; bu amaçla bölgeye farklı dönemlerde farklı büyüklüklerdeki silo yapıları yerleştirildi. Dünya genelinde endüstriyel depolama yapıları olarak tanımlanan silolar, 19. yüzyıldan itibaren yaygınlaşarak gıda, tohum, yem, maden, kimyasal madde gibi farklı ürünlerin ambarları olarak işlev gördü. Zamanla bu işlevlerini yitiren silolar; kendi dönemlerinin izlerini yansıtan mimarileri ve kent hafızasıyla bütünleşen tanıklıklarıyla bir miras öğesi olarak günümüzde değerlerini korumaya devam ediyor. Türkiye’de varlığını sürdüren en eski depolama tesislerinden biri olan Çubuklu Silolar, zamanla kolektif belleğin bir parçası haline gelerek endüstri mirasımızın önemli örnekleri arasında yer aldı.