1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. DEDAŞ işçileri Mardin`de eylem yaptı

DEDAŞ işçileri Mardin`de eylem yaptı

Enerji Günlüğü - Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.'de (DEDAŞ) işçileri Mardin’in Kızıltepe ilçesinde kötü çalışma şartları ve maaşlarını zamanında...

DEDAŞ işçileri Mardin`de eylem yaptı

Enerji Günlüğü - Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.'de (DEDAŞ) işçileri Mardin’in Kızıltepe ilçesinde kötü çalışma şartları ve maaşlarını zamanında alamadıkları gerekçesiyle eylem yaptı.

Cihan'ın haberine göre, Mardin’in Kızıltepe ilçesinde Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.'de (DEDAŞ) çalışan yüklenici firma işçileri, kötü çalışma şartları ve maaşlarını zamanında alamadıkları gerekçesiyle eylem yaptı.

Elektrik arıza ekiplerinde çalışan işçilerin, kaçak kontrol ve kesme –açma-kapama işine aktarıldığını, bu nedenle iş yükünü artığı bildirildi. Ayrıca işçilerin uzmanlık alanı dışındaki alanlarda çalıştırıldığı, maaşlarının çok geç ödendiği ve işten çıkarılma ile tehdit edildikleri de belirtildi.

DEDAŞ merkezi önünde toplanan işçiler adına Türk-İş'e bağlı Türkiye Enerji Su ve Gaz İşçileri Sendikası (TES-İŞ) Diyarbakır 1 Nolu Şube Başkanı Ali Öncü, açıklama yaptı.

İŞÇİLER UZMANLIK ALANLARI DIŞINDA ÇALIŞTIRILIYOR

İşçilerin korunması ve çalışma şartları hakkındaki kanunların ayaklar altına alındığını belirten Öncü, yasalarda yeri olmayan bir çalışma düzeninin işçilere dayatıldığını söyledi. Birçok personelin uzmanlık alanı dışında çalıştırıldığı ve bunun çok büyük tehlikelere yol açtığını vurgulayan Öncü, birçok personelin baskıya maruz kaldığını bildirdi. Öncü, çalışma şartları iyileştirilmeyen personelin işten çıkarma ile tehdit edildiğini iddia etti.

İŞÇİLER DAHA OCAK AYI MAAŞLARINI ALAMADI

Nisan ayına girilmesine rağmen işçilerin ocak ayı maaşının henüz ödemediğini kaydeden Öncü, yetkililerin bu duruma duyarsız kaldığını kaydetti.

MUHTARLAR DA EYLEM YAPTI

Bu arada elektrik kesintilerinden bıkan muhtarlar durumu protesto etmek amacıyla Mardin yolunda bulunan trafo önünde toplanarak elektrik kurumunu protesto etti. İlçede sık sık elektrik kesintileri yaşanıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler