1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. DEDAŞ`tan ısıtıcı uyarısı

DEDAŞ`tan ısıtıcı uyarısı

Enerji Günlüğü - DEDAŞ, elektriğin kesinlikle ısınma amaçlı kullanılmaması konusunda müşterilerini uyardı.Güneydoğu Anadolu bölgesinde elektrik...

DEDAŞ`tan ısıtıcı uyarısı

Enerji Günlüğü - DEDAŞ, elektriğin kesinlikle ısınma amaçlı kullanılmaması konusunda müşterilerini uyardı.

Güneydoğu Anadolu bölgesinde elektrik dağıtımı yapan Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. Genel Müdürü Murat Karagüzel, yazılı bir açıklama yaparak, tüketimin arttığı bugünlerde aşırı yüklenme sonucu trafoların yanı sıra diğer elektrik teçhizatları yanarak hasar gördüğünü ve elektriğin kesinlikle ısınma amacıyla kullanılmamasını belirtti.

ISITICILARIN ELEKTRİĞİ KAÇAK

Açıklamada, Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak’ta elektrik tüketimindeki israfa dikkati çekti. Bu illerde tüketilen elektriğin yaklaşık yüzde 75’inin “kayıt dışı” olduğu kaydedilerek, “Isıtıcılarda kullanılan elektrik maalesef sayaç dışından ve kaçak olarak kullanılmaktadır. Elektrik, kesinlikle ısınma amaçlı kullanılmamalıdır. Tüketimin arttığı bugünlerde aşırı yüklenme sonucu trafoların yanı sıra diğer elektrik teçhizatları yanarak hasar görmektedir. Sorumluluk sahamızda 2014 yılında bin 106, 2015 yılında ise bin 286 olmak üzere son iki yılda 2 bin 392 trafo aşırı yüklenme sonucu yanmıştır. Sadece 3 günlük yılbaşı tatilinde havaların soğuması ile yaklaşık 75 trafo aşırı yüklenme sonucu yanmıştır.

Trafoların gücü artırılarak veya teçhizatların kapasitesi yükseltilerek sorun çözümlenememektedir çünkü arttırılan her kapasiteye karşılık maalesef ısınmak için kullanılan elektrikli sobaların da sayısı artırılmaktadır. Kayıt dışı ve israf sınırlarının üzerinde elektrik tüketimine son verilmediği takdirde trafo değiştirmekle sorun çözümlenmez.” ifadeleri yer aldı.