1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Demirdağ: Sanayide "ürün karbon ayak izi" kavramı çok önemli olacak

Demirdağ: Sanayide "ürün karbon ayak izi" kavramı çok önemli olacak

GENSED Başkanı Halil Demirdağ, AB Yeşil Mutabakatı ve iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında atılacak adımların tüm sanayiciler için "ürün karbon ayak izi" kavramını çok önemli hale getireceğini söyledi.

Demirdağ: Sanayide "ürün karbon ayak izi" kavramı çok önemli olacak

Enerji Günlüğü - GENSED Başkanı Halil Demirdağ, AB Yeşil Mutabakatı ve iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında atılacak adımların tüm sanayiciler için "ürün karbon ayak izi" kavramını çok önemli hale getireceğini söyledi.

Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) pandemi nedeni ile bir süre ara verdiği güneş enerjisi seminerlerinin 16'ıncısını 1 Aralık 2021 günü Kocaeli'de “Endüstriyel Çatılarda Güneş Enerjisi Santrali Uygulama Semineri” başlığı ile fiziksel olarak gerçekleştirdi.

GENSED Yönetim Kurulu Başkanı Halil Demirdağ seminerin açılışında yaptığı konuşmada gerek Avrupa Birliği’nin Yeşil Mutabakat kapsamında atacağı adımlar gerekse de iklim değişikliği ile mücadeledeki küresel çabaların tüm sanayiciler için "ürün karbon ayak izi" kavramını çok önemli hale getireceğine vurgu yaptı.

Demirdağ sürdürülebilirliğin temel noktalarından birinin ülkelerin kendi enerji kaynaklarını kullanması olduğunu söylerken, yılın 280 gününün güneşli olduğu ve güneşin en ucuz elektrik üretim kaynağı haline geldiği Türkiye'de güneş enerjisinin sürdürülebilir kalkınmadaki öneminin altını çizdi.

Demirdağ, gelecekte elektrikli araç kullanımının artması ve hidrojen teknolojileri ile birlikte elektrik ihtiyacının da artacağına vurgu yaparken, bu riske karşı güneş enerjisi yatırımlarını artıracak adımların atılması gerektiğine vurgu yaptı.

“SANAYİCİLERE DESTEK PAKETİ VERİLMELİ”

Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler de açılışta yaptığı konuşmada Gebze bölgesinde 14 organize sanayi bölgesi bulunduğunu, yıllık 15 milyar dolar ihracat yapan bu OSB’lerin ulaştıkları 46 milyon metreküp doğal gaz ve 680 milyon kilovat-saatlik elektrik tüketimi ile birçok ilden daha büyük enerji tüketicisi olduğuna vurgu yaptı.

Gebze bölgesindeki firmaların kapasite ve istihdam artışı sağlamak ile birlikte aynı zamanda teknoloji ihraç edecek seviyeye geldiğinin de altını çizen Nail Çiler bu gelişmelerin OSB’lerin enerji tüketimini de artırdığı bilgisini verdi.

Nail Çiler Avrupa Birliği Yeşil Mutabakat’ının da gündemlerinde olduğunu sanayicilerin getirilecek düzenlemelere uyum sağlayabilmesi için bir destek paketinin verilmesi gerektiğinin de altını çizdi.

Önceki ve Sonraki Haberler