1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Demirören Total’de Rus motorini satacak

Demirören Total’de Rus motorini satacak

Enerji Günlüğü - Demirören Grubu, Total istasyonlarında Rus şirketi Rosneft Grubu tarafından tedarik edilecek motorini satacak. Demirören Holding Grup...

Demirören Total’de Rus motorini satacak

Enerji Günlüğü - Demirören Grubu, Total istasyonlarında Rus şirketi Rosneft Grubu tarafından tedarik edilecek motorini satacak. 

Demirören Holding Grup şirketi Total Oil Türkiye AŞ ve Rosneft Grup şirketi Petrocas Energy arasında Türkiye’ye motorin sevkiyatı konusunda anlaşma sağlandı. Ekim 2016 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilen Dünya Enerji Kongresi’nde tarafların petrol ürünlerinin tedariği ve işbirliği konularında ana hatları ile mutabık kalmalarının ardından, konu resmi olarak da imza altına alındı. 

Sözleşme Rosneft rafinerilerinde üretilecek yıllık maksimum 550 bin ton motorinin sevkiyatını kapsıyor. İlk sevkiyat Ocak 2017 tarihinde gerçekleşecek. Demirören Grubu bu sevkiyatı Türkiye’deki perakende akaryakıt ve otogaz istasyonlarında kullanacak. 

Aralık 2014’de Rosneft, Gürcistan-Poti’de petrol ürünleri terminali sahibi olan ve işleten, nakliye, petrol ürünlerinin uluslararası ticareti ve perakende dağıtım alanlarında uzmanlaşmış Petrocas Energy şirketinin hisselerinin yüzde 49’unu satın aldı. Petrocas Energy Şirketi ise Hazar Bölgesi, Orta Asya ve Güney Kafkasya üzerinde petrol ürünleri ve petrol kimyasallarının nakliye, ticaret ve perakende dağıtımını gerçekleştiren çok uluslu bir holding. 

Demirören Holding enerji, imalat, inşaat, turizm ve medya sektörlerinde 60 yıla varan tecrübresiyle faaliyet gösteriyor. Demirören, Milangaz markasıyla LPG ve otogaz dağıtımı yapıyor. 2010 yılında bünyesine Moil’i katan grup, 2016’da Total Türkiye’nin haklarını satın aldı. Demirören, 1100’den fazla istasyondan oluşan akaryakıt ve otogaz dağıtım ağı, altyapı ve terminalleri ile Türkiye enerji sektörünün lider oyuncularından biri.

Önceki ve Sonraki Haberler