1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Denge Atık, İzmir’de ATY üretecek

Denge Atık, İzmir’de ATY üretecek

Denge Atık, İzmir’de kuracağı tesiste yılda 10 bin 200 ton atıktan türetilmiş yakıt üretirken, tehlikeli atıkları da geri dönüştürecek. 

Denge Atık, İzmir’de ATY üretecek

Enerji Günlüğü - İzmir’in Torbalı ilçesinde kurulacak tesiste yılda 10 bin 200 ton ATY (Atıktan Türetilmiş Yakıt) üretilecek ve tehlikeli atıklar geri kazanılacak. 

İzmir ili, Torbalı ilçesi, Subaşı mahallesinde atık ara depolama faaliyeti yürüten Denge Ara Depolama Geri Dönüşüm Nakliye İthalat İhracat San. Tic. Ltd. Şti., tesisine ATY (Atıktan Türetilmiş Yakıt) Tesisi kurmayı ve bazı tehlikeli atıkların tesise kabul edilmesini sağlayarak fiziksel yolla geri kazanılması faaliyetini gerçekleştirmeyi planlıyor. 

ATY TESİSİNİN KAPASİTESİ YILDA 10 BİN TON

Kurulacak ATY Tesisinin kapasitesi 10.200 ton/yıl olacak. Kurulacak ATY Tesisinde, çevre lisansı kapsamında tesise kabul edilecek atıklar, öncelikle ön kontrolle kabul kriterlerine alındıktan sonra, bunkere alınacak. Daha sonra döner elekte ayrıştırılacak. Elekler arasından geçebilen malzemeler alt kısmındaki çıkış konveyörüne dökülecek, elek çapından büyük atıklar ise helezon kanalları yardımıyla, kaba kırıcı ünitesine aktarılacak. Atıklar manyetik ayrıştırıcıdan geçirildikten sonra, bant yardımıyla ince kırıcılarda parçalanacak. Parçalama işlemleri tamamlandıktan sonra, dökme veya big bag ve çuvallara alınarak sevk edilecek.

TEHLİKELİ ATIKLAR GERİ KAZANILACAK

Tesiste ayrıca flouresan, elektronik atık, kablo, basınçlı kap gibi tehlikeli atıklar kabul edilerek geri kazanılacak. Kurulacak tesiste, tesise kabul edilen atıklar, uygun depolanma alanlarına alınacak. Her bir atık kendi atık prosesine göre kırma, ayıklama vb işlemlerden geçirildikten sonra sevk edilecek. Tesiste elektronik atık geri kazanım 4.320 ton/yıl, flouresan geri kazanım 120 ton/yıl, kablo atık geri kazanım 4.800 ton/yıl, basınçlı kap geri kazanım ise 3.600 ton/yıl olacak.

Enerji Günlüğü 

Önceki ve Sonraki Haberler