1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Denizcilik sektöründe karbon salımı azaltılacak

Denizcilik sektöründe karbon salımı azaltılacak

Küresel emisyonların yüzde 3’ünden sorumlu olan denizcilik sektöründe karbon salımını azaltmak amacıyla karbon fiyatı belirleme çalışmaları başladı.

Denizcilik sektöründe karbon salımı azaltılacak

Enerji Günlüğü - Küresel emisyonların yüzde 3’ünden sorumlu olan denizcilik sektöründe karbon salımını azaltmak amacıyla karbon fiyatı belirleme çalışmaları başladı.

İklim kriziyle mücadelede deniz taşımacılığı kaynaklı sera gazı azaltımı önemli role sahip. Çünkü denizcilik sektörü yılda 1 milyar ton CO2 salımıyla toplam küresel emisyonların %3'ünden fazlasından sorumlu. Şimdiye kadar önlemlerin geciktirildiği sektörde bu anlamda önemli bir adım atıldı. Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) üyeleri Deniz Çevresini Koruma Komitesi (MEPC), 0-17 Haziran tarihlerinde uzaktan gerçekleştirdiği toplantıda, deniz taşımacılığı kaynaklı karbon emisyonlarını azaltmayı hedefleyen ve sürdürülebilir alternatif yakıtların kullanımını destekleyecek önlemler ele almayı kabul etti.

Marshall Adaları ve Solomon Adaları tarafından teklif edilen denizcilik sektörü için 100$/mt küresel karbon fiyatı teklifi, Kanada, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, İrlanda, Portekiz, Hollanda, İsveç, Yeni Zelanda ve Tuvalu tarafından da desteklendi. Teklif, Ekim ayındaki IMO Oturumlar arası Çalışma Grubu toplantılarında görüşülecek. 

Deniz Çevresini Koruma Komitesi toplantısı sonucunda, IMO'da çok uzun süredir ertelenen, taşımacılık için alternatif yakıtların yaşam döngüsünün nasıl hesaba katılacağı konusu da Eylül ayında ele alınacağı belirtildi.  

DENİZCİLİK DEVLERİNDEN KARBON FİYATLARINA DESTEK

Dünyanın en büyük taşımacılık firması Maersk, sektörü sıfır karbonlu yakıtlara kaydırmaya başlamak için150$/mt tutarında daha yüksek bir karbon fiyatını desteklediğini söyledi. Aynı zamanda, dünyanın en büyük petrol ticareti ve gemi kiralama şirketlerinden biri olan Trafigura, deniz taşımacılığında 250$/mt-300$/mt karbon fiyatı belirlemek için doğru zamanın geldiğini söylüyor.

 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler