1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Denizli’de mesleki uygulama protokolü imzalandı

Denizli’de mesleki uygulama protokolü imzalandı

Enerji Günlüğü - Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Denizli Şubesi ile AYDEM Elektrik Dağıtım A.Ş arasında “Mesleki Uygulama Protokolü” imzalandı....

Denizli’de mesleki uygulama protokolü imzalandı

Enerji Günlüğü - Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Denizli Şubesi ile AYDEM Elektrik Dağıtım A.Ş arasında “Mesleki Uygulama Protokolü” imzalandı. EMO Denizli Şubesi ile AYDEM arasında yapılan görüşmeler sonucunda bir komisyon kurularak; teknik hizmet kalitesinin yükseltilmesi; yapı, sistem tasarımı ve tesis üretiminin sağlam, kullanışlı, güvenilir ve ekonomik bir biçimde toplum yararına yürütülmesine katkıda bulunacak önlemlerin alınması; Oda üyesi mühendis-kamu-elektrik dağıtım şirketi arasındaki ilişkilerin sağlıklı işlemesi amacıyla ortak protokol çalışmalarına başlanmıştı. AYDEM ve EMO‘dan görevlendirilen  Arif Dönmez, Ali Rıza Verel, Volkan Ayanoğlu, Engin Kacar, Çağlar İlhan, Nafiz Keskin ve Yıldıray Yıldırım‘ın görev aldığı komisyon 2 aylık bir çalışmanın ardından mevcut yasal mevzuat doğrultusunda tespit ve önerilerini ortaklaştırarak çalışmalarını tamamladı. Çalışma kapsamında ana başlıklar şöyle belirlendi:

- Tüm trafolu müşteriler "İşletme Sorumluluğu Yönetmeliği" çerçevesinde bir işletme sorumlusu yetkili mühendis bulunduracak.

- Elektrik alanında güvenli ve teknik hizmet kalitesini yükseltmek amacıyla işletmelerin AYDEM ile ilgili teknik konularını İşletme Sorumlusu Elektrik Mühendisi takip edecek.

- Elektrik tesislerinin güvenli ve sürekli kullanılmasında en önemli konulardan biri de tesislerin topraklamalarının sağlıklı olmasıdır. Topraklama raporları ile tesislerin takibi yapılacak.

- AYDEM‘den işlem gören tüm elektrik projeleri onay, abonelik ve kabul konularında tüm illerde tek tip uygulama gerçekleştirilecektir. Bu sayede AYDEM‘e ait tüm hizmet bölgelerinde uygulama birliği sağlanacak.

- EMO, AYDEM bünyesinde çalışan mühendislerimize yönelik teknik eğitim ve seminerler düzenleyecek.

Protokolün imzalanması öncesinde de konuya ilişkin olarak aynı gün TMMOB Toplantı Salonu‘nda ortak basın toplantısı düzenlendi. Yapılan işbirliğinin önemine değinen EMO Denizli Şube Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Şavklı, “Bu protokol, gerekli yardımlarda ve tekliflerde bulunmak, meslekle ilgili bütün mevzuatı, normları, fenni şartnameleri incelemek ve bunlar hakkında görüş ve düşünceleri ilgililere bildirmek‘ amaçlarının yaşama geçirilmesi yönünde, her iki tarafın ortak sorumluluk alanlarına giren konulardaki uygulamaları düzenlemek üzere imzalanmıştır. Ayrıca yürürlükteki ilgili tüm mevzuatlar bu protokolün diğer yasal dayanaklarıdır. Bu protokol ile her iki kuruluş elektrik dağıtım alanındaki her türlü uygulamada halkımızın, kamunun çıkarlarına yönelik hizmetlerin üretilmesine katkı koyacaklardır."

AYDEM Yönetim Kurulu Başkanı Ceyhan Saldanlı ise elektrik dağıtımının sosyal bir iş olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu: "Elektrik dağıtımı işinin birçok yönü var. Her şeyden önce bu bir mühendislik işi, dizayn meselesi. Mühendislik işlerinin iyi yapılması gerekiyor. Bu anlamda özellikle mühendislerin kayıtlı olduğu meslek odaları ile bu anlamda işbirliği yapmanın faydası büyük olacaktır. Biz de EMO ile bir araya geldik ve bir ilke imza attık. Yönetmelikler gözden geçirilerek, ortaya güzel bir eser çıktı. Amacımız tüketicilere kesintisiz ve kaliteli elektriği ulaştırmak. Yapılan hizmetler halka bu protokolle daha kolay yansıtılacak. Üç ayda bir protokol tekrar gözden geçirilecek eksik varsa tamamlanacak. Elektrik dağıtımının her ne kadar ekonomik olmasının yanında sosyal ve teknik anlamı da var. Sonuç olarak biz AYDEM olarak EMO Denizli Şubesi ile halkımıza daha hızlı ve güvenli nasıl elektrik dağıtımı yaparız bu konu hakkında karşılıklı görüş alışverişi yapacağız."

Son olarak söz alan EMO Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Göltaş, EMO‘nun yıllardır kamunun ve mesleğin en geniş anlamda çıkarlarını korumak için çalıştığının altını çizerek, bu protokol ile her iki kuruluşun elektrik dağıtım alanındaki her türlü uygulamada halkımızın, kamunun çıkarlarına yönelik hizmetlerin üretilmesine katkı koyacakları belirtti. Göltaş, benzer protokollerin Kocaeli bölgesinde de yapıldığını anımsatarak, tüm bölgelerde yapılması için gerekli çalışmalarda bulunacaklarını belirtti. Göltaş, özellikle dağıtım şirketlerinin özel trafolu müşterilerinin "İşletme Sorumluluğu Yönetmeliği" çerçevesinde bir işletme sorumlusu bulundurmasının önemine değinerek bu uygulamanın mutlaka yaygınlaştırılması gerektiğini kaydetti.

Önceki ve Sonraki Haberler