1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. Deprem bölgesinde rüzgar santralleri hiçbir şekilde zarar görmedi

Deprem bölgesinde rüzgar santralleri hiçbir şekilde zarar görmedi

Türkiye, Avrupa’daki rüzgar enerjisi üretici ve sanayicileri ile hizmet şirketlerinin üye olduğu WindEurope tarafından 2026’da düzenlenecek fuar ve kongreye aday oldu.

Deprem bölgesinde rüzgar santralleri hiçbir şekilde zarar görmedi

Enerji Günlüğü - Doğal afetler sonrası yeniden yapılanmada yenilenebilir enerjinin rolü WindEurope Kopenhag Fuarı’nda tartışıldı. Yaşanan deprem felaketinde rüzgar santrallerinin hiçbir şekilde zarar görmediği vurgulandı.

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) üyelerinden oluşan 45 kişilik bir heyet, Türkiye’yi temsilen 25-27 Nisan 2023 tarihlerinde düzenlenen WindEurope Kopenhag Fuarı’na katıldı. Konferans kapsamında düzenlenen “Doğal Afetler Sonrası Bölgesel Kalkınmada Yenilenebilir Enerjinin Rolü” başlıklı özel panelde, 6 Şubat depremleri sonrası deprem bölgesindeki enerji üretim ve iletim altyapısının durumunun detaylarıyla aktarıldı ve rüzgar santrallerinin hiçbir şekilde zarar görmemiş olmasına vurgu yapıldı. Dağıtık yenilenebilir enerji üretim sistemlerinin bu tür dönemlerde kritik önem taşıdığı kaydedilen panelin bitiminde bir de önemli duyuru yapıldı. 

Türkiye’nin WindEurope 2026'ya resmen aday olduğu TÜREB Başkanı İbrahim Erden tarafından ilan edildi. Çoğu İspanya ve İtalya olmak üzere Avrupa’dan 8 ayrı şehirle ile rekabet eden İstanbul’un adaylık başvurusunun sonucunun Aralık ayında belli olması bekleniyor.

“ENERJİDE TEK BİR ÜLKE VE ŞİRKETE BAĞLI KALINMAMALI”

Panelde konuşan Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, felaketlere hazırlıkta kaynak çeşitliliğinin önem taşıdığını belirterek, “Hiçbir ülke enerjide yalnızca tek bir ülkeye, tek bir şirkete ya da tek bir teknolojiye bağlı olmamalı” dedi. 

WindEurope CEO’su Giles Dickson da “Enerjide başka ülkelere yüksek oranda bağımlı olmaya son vermeliyiz, bu sağlıklı bir durum değil” ifadesini kullanırken Türkiye’nin kaynak çeşitliliğini ve enerji bağımsızlığını başarmak için tedarik zinciri, konum, insan kaynağı ve sanayi açısından son derece elverişli bir pozisyonda bulunduğunu belirtti.

AKILLI ŞEHİR SİSTEMLERİ GÜNDEME GELDİ

Enercon Orta Asya, Orta Doğu ve Afrika CEO’su Arif Günyar da doğal afetler sonrası dönemlerde özellikle elektrik ve su kesintilerine karşı şehirlerin en azından bir hafta kendi kendilerine yetebilmelerini sağlayacak ‘akıllı şehir’ sistemlerinin hayata geçirilmesi konusunu gündeme getirirken TÜREB Başkanı İbrahim Erden de deprem sonrası dönemde yenilenebilir enerji alanında Türk hükümetinin son derece hızlı adımlar attığının altını çizdi.

Önceki ve Sonraki Haberler