1. WEB TV

  2. RÜZGAR

  3. Dev pervanelere ‘laleli’ alternatif

Dev pervanelere ‘laleli’ alternatif

.

Dev pervanelere ‘laleli’ alternatif

Flower Turbines, dev pervanelere bir alternatif geliştirmek için yola çıkmış bir şirket. Temelleri 2009 yılında İsrail’de atılan şirket 2013’te ABD’ye taşınıyor. Firma, aerodinamikteki yeni fikirlerle, 'küçük rüzgar türbinlerini dünyada daha fazla kullanılır kılma’ hedefiyle 2019’da da Hollanda üzerinden Avrupa’ya açılıyor.  

Şirket lale şeklinde tasarlanmış bu küçük türbinlerle temiz enerjiyi herkes için ulaşılır hale getirip, demokratikleştirmeye çalışıyor. Bir yandan da küçük rüzgar tarlalarına, temiz enerji endüstrisinde yer açmaya çalışıyor. 

Flower Turbines, 'eko-sanat' olarak adlandırdıkları tasarımlarıyla estetik kaygıların önüne geçtiğini düşünüyor. Şirket, ürettikleri türbinlerin, özellikle şehir ortamında kuşlara hiç zarar vermediğini, çıkan sesin ise insanlar tarafından algılanamayacak kadar düşük bir frekansta olduğunu iddia ediyor. 

Enerji üreticisi büyük şirketlere rakip olarak görülmek istemeyen Flower Turbines, kendisini sürdürülebilirlik anlamında fark yaratmak isteyen kurumsal firmalar için bir çözüm olarak tanımlamayı seçiyor.

Paris İklim Anlaşması uyarınca tüm dünyayla birlikte Türkiye de karbon salımını 2030’a kadar azaltıp, 2050’de tamamen bitirmeyi hedefliyor. Bu süreçte Flower Turbines gibi firmaların girişimleri büyük önem taşıyor.

Benzer Videolar