1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Dicle EDAŞ 5 ilde 784 kaçak elektrik kullanımı tespit etti

Dicle EDAŞ 5 ilde 784 kaçak elektrik kullanımı tespit etti

Enerji Günlüğü - Dicle EDAŞ faaliyet bölgesinde kayıt dışı elektrik kullanımını önlemek için yaptığı kontrollerin bir parçası olarak beş ilde...

Dicle EDAŞ 5 ilde 784 kaçak elektrik kullanımı tespit etti

Enerji Günlüğü - Dicle EDAŞ faaliyet bölgesinde kayıt dışı elektrik kullanımını önlemek için yaptığı kontrollerin bir parçası olarak beş ilde yüzlerce işyeri ve konutta yaptığı kontrollerde 93 işyeri ile 691 konutta kayıt dışı elektrik kullanıldığı tespit etti.

Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (Dicle EDAŞ) bölgesi olan Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak'ta yüzde 75 dolayında olan kayıt dışı elektrik kullanımının önüne geçilebilmesi için gerçekleştirilen kontroller kapsamında Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman, Siirt ve Şırnak'ta kontroller gerçekleştirildi. Beş ilde bin 237 personel, 213 araç ile yüzlerce işyeri ve konutta kontrol yapıldı.

Dicle EDAŞ Genel Müdürü Murat Karagüzel, Dicle Elektrik Perakende Satış Genel Müdürü Akif Köse, İl Müdürü Asım Güzel ve Müşteriler Müdürü Murat Çelik'in de yer aldığı uygulamaya, bölge genelinde bin 237 personel katıldı. Yapılan kontrollerde ekipler, her türlü kayıt dışı elektrik kullanımını ev veya işyerinin içerisine girmeden de tespit edebilen elektronik aletler kullandı.

93 İŞYERİ İLE 691 KONUTTA KAYIT DIŞI ELEKTRİK

Yapılan kontrollerde bölge genelinde 93 işyeri ile 691 konutta kayıt dışı elektrik kullanıldığı tespit edildi. Bu işyeri ve konutların sahipleriyle ilgili idari ve hukuki işlemler başlatıldı.

DİYARBAKIR’DA 46 İŞYERİ İLE 186 KONUT KAYIT DIŞI

Kontrollerin Diyarbakır bölümünde 200 personel görev aldı ve 46 işyeri ile 186 konutta kayıt dışı elektrik kullanıldığı tespit edildi. Konuyla ilgili tutanak tutularak gerekli yasal ve idari işlemlere başlandı. Diyarbakır'daki kontrollere vatandaşlar da destek verdi.

Abdülselam Borak isimli vatandaş, denetimlerin sıklaştırılmasını isterken, 100-200 lira için trafoların yandığını ve buna değmeyeceğini belirterek, halka kaçak elektrik kullanmama çağrısı yaptı. Erol Akbağ isimli vatandaş da kayıt dışına yönelik kontrollerin artırılmasını istedi.

ŞIRNAK'DA BİR GRUP KONTROL EKİPLERİNE SALDIRMAK İSTEDİ

Dicle Elektrik Müşteriler Müdürü Murat Çelik, denetimlerle kayıt dışı kullanımlarda sistem üzerinde oluşan aşırı yükün azaltılmasının ve böylece halka kesintisiz ve kaliteli enerji sağlamanın amaçlandığını söyledi.

Dicle Elektrik Dağıtım ile Dicle Elektrik Perakende Satış A.Ş. Genel Müdürleri Karagüzel ve Köse ise, esnafla sohbet ederek kayıt dışı kullanımın engellenebilmesi hususunda yardım istedi. Uygulamalarda güvenlik tedbirleri de alınırken, Şırnak'ın Bahçelievler Mahallesi'nde bir grup, kontrol ekiplerine saldırmak istedi. Ancak, güvenlik ekipleri gerekli müdahaleyi yaparak bu saldırıyı önledi.

ÜCRETSİZ SAYAÇ DEĞİŞTİRME KAMPANYASI DEVAM EDİYOR

Dicle EDAŞ yetkilileri, kayıt dışı elektrik kullanan aboneler için hayata geçirilen ücretsiz sayaç değiştirme kampanyasının devam ettiğine dikkat çekerek, bu şekilde elektrik kullanan abonelerin bir an önce kendilerine başvurarak eski sayaçlarını yenisi ile değiştirmelerini istedi. 31 Aralık'ta sona erecek kampanyada, değişimden yararlanmak için başvuran abonelere eski sayaçları ile kayıt dışı elektrik kullanılmışsa dahi herhangi bir cezai işlem uygulanmayacağı belirtildi. Kampanyanın 31 Aralık'ta sona ereceği belirtildi.

Kaynak: İHA

Önceki ve Sonraki Haberler