1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Dicle EDAŞ, geri kazanım merkezleri oluşturdu

Dicle EDAŞ, geri kazanım merkezleri oluşturdu

Enerji Günlüğü - Dicle EDAŞ, elektrik dağıtım hizmetlerinde kullanılan ve arızalandığı için atıl durumda olan malzemeleri sisteme geri kazandıracak.Dicle...

Dicle EDAŞ, geri kazanım merkezleri oluşturdu

Enerji Günlüğü - Dicle EDAŞ, elektrik dağıtım hizmetlerinde kullanılan ve arızalandığı için atıl durumda olan malzemeleri sisteme geri kazandıracak.

Dicle Elektrik Dağıtım, arızalanan ve atıl durumda olan elektrik dağıtım malzemelerini tekrar sisteme kazandırmak amacıyla hizmet bölgesinde yer alan Diyarbakır ve Şanlıurfa’da geri kazanım merkezleri oluşturdu. Diyarbakır’da kurulan atölye ayrıca Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illerine de hizmet verecek.

Geri kazanım atölyelerinin hizmet vermeye başladığını açıklayan Dicle Elektrik Dağıtım Genel Müdür Yardımcısı Nedim Tüzün, ‘’Bu amaçla arızalanan bazı malzeme kalemleri için atölye ambarı oluşturduk. Artık giriş-çıkışlar takip edilebilir hale geldi. Arızalanan trafolar, hücreler ve kesiciler ile yağların ön testleri yapılacak. Bu sayede ‘Hurdaya ayrılacak olanlar’, ‘Dicle EDAŞ tarafından tamir edilebilecek olanlar’ ve ‘İmalatçı fabrikalarda onarılmak için ayrılanlar’ olmak üzere ayıklanıp tasnif ediliyor. Böylece gereksiz nakliye masrafları da önleniyor. Yine atölyelerimizde kurduğumuz yağ tasfiye cihazları ve ilave yağ tankları kullanılmak suretiyle mevcut yağlarımızdan kullanılabilir durumda olanlar arıtılarak, işletme ihtiyaçları karşılanmaktadır.’’ dedi.

İLK 5 AYDA YAPILAN ÇALIŞMALAR

Kuruldukları günden bu yana geri kazanım atölyelerinde yapılan çalışmalar hakkında da bilgi veren Nedim Tüzün, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘’2017 yılının ilk 5 ayı içerisinde 577 adet dağıtım trafosu kendi atölye imkanlarımız ile cüzi bedeller harcanarak tamir edilmek suretiyle sisteme kazandırıldı. Yine aynı sürede 351 adet modüler hücre, kesici ve pano onarıldı. Şanlıurfa ve Diyarbakır’da yağ tasfiye cihazları aktif hale getirilerek arızalı trafolardan kullanılabilir durumdaki yağlar alınarak, ön testten geçirildikten sonra yağ arıtma cihazları ile sisteme kazandırıldı. Bu şekilde 8.5 tona yakın yağ temizlenerek tekrar sistemde kullanılmaya başlandı. Mevcut kapasite arttırılarak en az 3 yıllık yağ ihtiyaçlarımız mevcut yağların arıtılması ile sisteme kazandırılması hedeflenmektedir.’’

 

Önceki ve Sonraki Haberler