1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Dicle EDAŞ kış hazırlığını termal kameralarla yapıyor

Dicle EDAŞ kış hazırlığını termal kameralarla yapıyor

Enerji Günlüğü - Dicle Elektrik, yaklaşan kış mevsiminde arızalardan kaynaklanan kesintileri en aza indirmek için arıza tespitinde termal kamera kullanımını...

Dicle EDAŞ kış hazırlığını termal kameralarla yapıyor

Enerji Günlüğü - Dicle Elektrik, yaklaşan kış mevsiminde arızalardan kaynaklanan kesintileri en aza indirmek için arıza tespitinde termal kamera kullanımını yaygınlaştırdı.

Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak’ta 1.6 milyonun üzerindeki müşterisine elektrik dağıtım hizmeti veren Dicle Elektrik Dağıtım, yaklaşan kış mevsiminde arızalardan kaynaklanan kesintileri en aza indirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Teknolojinin yarattığı imkanlardan azami düzeyde yararlanan, bunun için yeni projeler geliştiren Dicle Elektrik, arıza tespitinde termal kamera kullanımını yaygınlaştırdı.

KIŞA HAZIRLIK SÜRÜYOR

Yaz aylarında tarımsal sulamada, kışın ise ısınmada yoğun biçimde kayıt dışı elektrik kullanılması ve bunun gerek trafolar, gerekse iletkenler üzerinde yarattığı aşırı yük, özellikle bu mevsimlerde sık sık arızaların yaşanmasına, dolayısıyla da elektrik kesintilerine yol açıyor. Kış mevsiminin yaklaştığı bu günlerde Dicle Elektrik Dağıtım da sorumluluğundaki 6 il ve bağlı 59 ilçede ciddi bir kışa hazırlık çalışması başlattı.

Kayıp kaçak ile mücadelede teknolojinin daha yoğun biçimde kullanılmasına büyük önem veren Dicle Elektrik Dağıtım, arıza ve bakım onarım için de teknolojiyi üst düzeyde kullanmaya başladı.

TERMAL KULLANILIYOR

Dicle Elektrik Dağıtım, olası arızaları önceden belirleyerek, gerçekleşmeden önlemek için çıplak gözle yapılan kontrollerin yanında termal kameralardan da yararlanmayı yaygınlaştırdı. Daha önce kısıtlı biçimde pilot uygulamalar için kullanılan termal kameraların sayısı artırıldı. Her biri yaklaşık 30 bin lira olan kameralardan temin ederek tüm illere gönderen enerji şirketi, bunun için personel eğitimlerini de tamamladı.

Termal kameralı ekipler, şehir merkezlerinin yanı sıra kırsalda bulunan toplam 64 bin kilometre uzunluğundaki enerji hatlarının yanı sıra 15 bin 450 trafoyu tek tek dolaşarak olası arızaları belirliyor ve gerekli onarımları yapıyor.

ÖNLEYİCİ BAKIM İÇİN

Kış mevsiminde arızaları, dolayısıyla da elektrik kesintilerini en aza indirmek için çalışmalarının sürdüğünü belirten Dicle Elektrik Dağıtım Genel Müdür Yardımcısı Nedim Tüzün, bunun için teknolojik imkanlardanazamidüzeyde istifade etmeye devam edeceklerini söyledi.

Tüzün, ‘’Dünyada önleyici bakımın en önemli kalemlerinden biri termal kamera kullanımıdır. Şirket olarak daha önce pilot bölgelerde kullandığımız termal kameraların sayısını artırarak tüm illerimizde kullanmaya başladık. Termalin yanında TTR, Megergibi teknolojik cihazlardan da yararlanıyoruz. Teknolojik imkanlar sayesinde arıza tespitlerindeçıplak gözle yapılandan çok daha olumlu sonuçlar almaya da başladık.Eylül ayı itibariyle 4.864 km AG ve OG hattı ile 2.989 adet trafo postasının bakımı yapıldı. Bu teknolojik cihazlar sayesinde kayıt dışı kullanımın da etkisi ile aşırı ısınan ve arıza yapması muhtemel bağlantı noktaları vetesisatlar termal kameralar ile belirleniyor,ekiplerimiz buralara anında müdahale ediyor. Böylece iletken veya trafolardaki arızaları gerçekleşmeden önlüyoruz. Bu sayede müşterilerimize önümüzdeki kış daha kaliteli ve kesintisiz elektrik sunmayı hedefliyoruz.’’ dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler