1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Doğal gaz ile hava kirliliği azalıyor

Doğal gaz ile hava kirliliği azalıyor

Evlerde ve sanayide kömür kullanımının azalarak doğal gazın yaygınlaşması hava kirliliğini de önlüyor. 

Doğal gaz ile hava kirliliği azalıyor

Enerji Günlüğü - Evlerde ve sanayide kömür kullanımının azalarak doğal gazın yaygınlaşması hava kirliliğini de önlüyor. 

Çevreye en az zarar veren yakıt türü olan doğal gaz, yandığı zaman atık bırakmaması ve verimli kullanım sağlamasıyla da diğer yakıtları açık ara geride bırakıyor. Gelişmiş ülkelerin hava kirliliğini önlemek ve ürettiği enerjinin kalitesi bakımından büyük bir hızla doğal gaza geçtiğine, Avrupa’nın birçok ülkesinde doğal gazın köyler düzeyine kadar yayıldığına dikkat çeken Enerya Genel Müdürü Arda Beştaş, ülkemizde de doğal gazın yaygınlaşmasını milli bir görev olarak gördüklerini belirtiyor.

ÇEVREYİ KİRLETEN 3 MADDE DOĞAL GAZDA YOK

Doğal gazın çevreye en az zarar veren fosil yakıt olarak hava kirliliği ile mücadelede önemli bir mihenk taşı olduğunu söyleyen Enerya Genel Müdürü Arda Beştaş şu değerlendirmede bulundu, “Çevreyi en çok kirleten üç faktör olan kükürt oksitler, is ve uçan kül parçacıkları ve yanmamış gazlar doğal gaz dumanı içerisinde bulunmamaktadır. Bunlar hem çevre hem hava kalitesi hem de insan sağlığı açısından zararlı maddelerdir. Ayrıca doğal gaz verimli bir yakıt olması sebebiyle enerji tasarrufu sağlıyor. Yandığı zaman atık bırakmıyor ve diğer yakıtlardan daha hesaplı. Kurum, is gibi atık ürünleri de olmadığı için ısı transfer yüzeyleri temiz kalıyor. Temiz olması ve içerisinde kükürt bulunmamasından dolayı birçok sanayi sektöründe doğrudan kullanılabilmesi hem sistem veriminin hem de ürünün kalitesinin artmasını sağlıyor.”

DOĞAL GAZ AÇISINDAN TÜRKİYE ŞANSLI

Türkiye’nin coğrafi konumu itibarıyla doğal gaz için önemli bir merkez olarak yer aldığını belirten Beştaş, Bu ülkemizin büyük bir şansı ve bunu iyi kullanmanın her şeyden önce milli bir görev ve zorunluluk olduğuna inanıyoruz. Bunun yanı sıra enerji kaynakları ve üretim kabiliyetiyle kendine yeten bir ülke olabilmenin önemini bu süreçte daha iyi anladığımızı vurgulamak isterim. Dolayısıyla Karadeniz Tuna-1 sahasında bulunan yeni doğal gaz rezervinin sürdürülebilir ekonomik büyümeye yaratacağı değerin yanı sıra enerji sektörümüzün geleceği adına da oldukça kıymetli olduğu kanaatindeyiz” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler