1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Doğalgaz isteyen ilçe sayısı sadece 8!

Doğalgaz isteyen ilçe sayısı sadece 8!

Enerji Günlüğü - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, nüfusu 10 bini aşan ilçelere doğalgaz götürme çalışmasında şu ana kadar sadece...

Doğalgaz isteyen ilçe sayısı sadece 8!

Enerji Günlüğü - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, nüfusu 10 bini aşan ilçelere doğalgaz götürme çalışmasında şu ana kadar sadece 8 ilçenin başvuru yaptığını açıkladı.

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Enerji Sektörü İnsan Kaynakları Envarteri Projesi Doğal Gaz Piyasası Sonuç Raporu tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada Türkiye'nin çizdiği politika ve stratejiler çerçevesinde enerjide liberalleşmeyi ve özelleşmeyi tercih ettiğini söyledi. Türkiye'nin 40 yıldır gündeminde yer alan nükleer enerji konusunda 2 nükleer anlaşmaya imza attıklarını belirten Yıldız, ancak bunun insan kaynakları ayağına Türkiye'nin yabancı olduğunu ifade etti.

Bundan 30 yıl önce bu konuda yetişmiş birçok insan kaynağının yurtdışında çok kritik görevlerde yer aldıklarını ve hala devam ettiklerini anlatan Yıldız, bu kapsamda Moskova'da 200 mühendisin şu anda eğitim gördüğünü, toplamda 600 mühendisin eğitim alacağını hatırlattı. 2023 yılında bu mühendislerin Akkuyu NGS'de görev alacağını bildiren Yıldız, Sinop'ta yapılacak NGS için mühendislere eğitim verecek üniversite için Japonya ile yapılan anlaşmaya madde eklediklerini bildirdi. Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü:

NÜKLEER ÜNİVERSİTE İSTANBUL ANADOLU YAKASI'NA

"Belki İstanbul'da kuracağımız, belki Anadolu yakası olabilir, Japonya ile kuracağımız üniversitenin insan kaynaklarını oluşturmamız lazım. Çünkü Türkiye büyüyor ve gelişiyor. Geçtiğimiz ekim ayına göre Türkiye yine ekonomik büyümenin daha üzerinde bir büyüme ile elektrik tüketiminde yüzde 3,9'luk rakamı yakaladı. Bu rakam aslında beklentimizin altında olsa da hem yazı hem kışı daha ılıman geçen bir iklimden geçtik bu yaz ve kış. Bir önceki kışa baktığımızda son 62 yılın en soğuk kışını geçirdik. Ama bu yıl en ılıman kışlarından bir tanesini geçiyor. Buna rağmen 5 bin megavatların daha üzerindeki bir kurulu güç büyümesini gerçekleştirmiş oldu Türkiye enerji sektörü ve 62 bin megavatları aşan bir kurulu güce gelmiş olduk. 900'e yakın santralin insan kaynaklarını, onları yönetecek, işletecek ve Türkiye'nin arzına sunacak bir yapıyı mutlaka kurgulamış olduk."

TALEPLERİ DEĞERLENDİRECEĞİZ

Bakan Yıldız, BOTAŞ tarafından 72 ile doğal gaz iletim hattı götürüldüğünü, bunların dağıtım hatlarının ihalesini EPDK'nın yapmaya devam ettiğini, 9 ilin programının Kurum tarafından açıklandığını belirterek, az talepte bulunan iller olduğunu ancak bu hizmetin buralara da götürüleceğini bildirdi. Yıldız, şunları kaydetti:

"Bir Bakanlar Kurulu kararı çıkartmıştık 6 ay kadar önce, ilçelerimizden nüfusu 10 bini aşan yerler varsa onların elektrik abonelerinin yüzde 60'ının müracaat etmesi halinde BOTAŞ'ın oraya da doğal gaz iletim hattını götüreceğini söylemiştik. Ne yazık ki şu ana kadar 8 ilçemiz müracaat yaptı. Herhalde yeterince duyuramadık diye düşünüyoruz."

ELEKTRİKTE GAZIN PAYI İNECEK

Doğal gazın elektrik üretimindeki payının makul bir seviyeye düşürülmesi gerektiğini belirten Yıldız, 10 yıl önce yüzde 53 olan bu oranın şu anda yüzde 43'e indiğini kaydetti. Yıldız, bu oranı yüzde 30'lar seviyesine indirmeyi, yerli ve yenilenebilir kaynakların payını artırmayı amaçladıklarını vurguladı.

Önceki ve Sonraki Haberler