1. WEB TV

  2. DOĞALGAZ

  3. Doğalgaz keşfi Türkiye’nin kararlılığının bir sonucudur

Doğalgaz keşfi Türkiye’nin kararlılığının bir sonucudur

Enerji Günlüğü Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Kara, TPAO Fatih Sondaj Gemisi’nin Karadeniz’deki dev rezerv keşfini Türkiye’nin kararlılığının bir sonucu olarak nitelendirdi.

Enerji Günlüğü - Enerji Günlüğü Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Kara, TPAO Fatih Sondaj Gemisi’nin Karadeniz’deki dev rezerv keşfini Türkiye’nin kararlılığının bir sonucu olarak nitelendirdi. 

Enerjide dışa bağımlılığını azaltma çabası içindeki Türkiye’nin Karadeniz’deki doğalgaz rezervi keşfinin önemi nedir? Türkiye’nin bu rezerve kendi imkanlarıyla ulaşmasının özel bir anlamı var mı? Bu keşif neleri değiştirebilir. Enerji Günlüğü Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Kara, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Fatih Sondaj Gemisi’nin ulaştığı rezervi müjdeli haber olarak duyurduğu dakikalarda NTV ekranlarında konuyu değerlendiriyordu.

Enerji Günlüğü Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Kara, Türkiye’nin iki sismik araştırma ve üç sondaj gemisi edinmesini, kendi petrol ve gazını bulma kararlılığının göstergesi olarak nitelendirdi. Karadeniz’deki Sakarya Gaz Sahası’ndaki 320 milyar metreküplük rezerv keşfini de bu kararlılığın sonuçlarından biri olarak değerlendirdi. Kara, bu ölçekteki ispatlanmış bir rezervin Türkiye için iyi bir moral kaynağı olduğunu vurgularken, keşfedilen gazın yüzeye çıkarılması için 2023 yılının işaret edilmesini “iddialı bir takvim” olarak değerlendirdi ve “Neden olmasın” ifadesini kullandı. 

Sakarya Gaz Sahası’ndaki keşif çalışmaları devam ederken, sondajın ilk 1000 metresinde 320 milyar metreküp olarak hesaplanan rezervin daha da yükselebileceği belirtiliyor.

Benzer Videolar