1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Doğalgaz konusundaki çalışma grubu İsrail`e gidecek

Doğalgaz konusundaki çalışma grubu İsrail`e gidecek

Enerji Günlüğü - Rum Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı Neoklis Silikiotis, kendi bakanlığı tarafından kurulan ve İsrail’deki muadil grupla, Güney Kıbrıs’a,...

Doğalgaz konusundaki çalışma grubu İsrail`e gidecek

Enerji Günlüğü - Rum Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı Neoklis Silikiotis, kendi bakanlığı tarafından kurulan ve İsrail’deki muadil grupla, Güney Kıbrıs’a, (İsrail’den) doğalgaz getirilmesini araştıracak olan çalışma grubunun, ileriki günlerde İsrail’e gideceğini açıkladı.

Haravgi gazetesine özel açıklama yapan Rum Ticaret Bakanı Silikiotis, İsrail’den doğalgaz getirilmesine ilişkin “ara çözüm” konusunu, İsrail’e yaptığı son ziyarette ele alınarak çalışma gruplarının kurulması konusunda mutabakata varıldığını anımsattı.

Silikiotis, çalışma grubunda Enerji Dairesi Müdürü, Devlet Doğalgaz İşletmesi (DEFA) Başkanı, Rum Elektrik Kurumu (AİK) Genel Müdürü ile Enerji Düzenleme Dairesi (RAEK) temsilcisinin bulunduğunu söyledi. Çalışma grubun,  “ara çözüm” konusunda temas ve görüşmelerde bulunmak amacıyla eylül başında İsrail’e gitme planının bulunduğunu ifade eden Silikiotis, 2015 yılı başında doğalgaza sahip olunmak isteniyorsa ara çözüme ilişkin çabanın, ileriki aylarda tamamlanması gerektiğine dikkati çekti.

“OPEK AKDENİZ” DÜŞÜNCESİ

Politis gazetesi, uluslararası unsurun, bir kaç aydan beridir, perde gerisinde “OPEK Akdeniz”in kurulması fikrini geliştirdiğini yazdı. Gazete, diplomatik çevrelerin bilgilerine dayanarak, bu fikrin masaya, özellikle, ABD tarafından konduğunu belirtti. Konuya paralel görüşmelerin aynı zamanda, Brüksel ve BM’de de perde gerisinde ele alındığını belirten gazete “OPEK Akdeniz” fikrinin temel parametresinin, İsrail, Kıbrıs, Türkiye, Lübnan, Mısır ve

Yunanistan arasındaki hukuki ve diğer anlaşmazlıkların dondurulması veya çözümlenmesine dayandığını yazdı.

Gazete, bu ülkeler arasındaki sorunların “OPEK Akdeniz” prensipleriyle aşılması halinde bölgedeki doğalgazdan faydalanmanın mümkün olabileceğini belirtti. Gazete, “OPEK Akdeniz” fikrinin, Amerika Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Philip Gordon’un geçtiğimiz ay Ankara-Atina-Lefkoşa üçgenine gerçekleştirdiği ziyaretin gündeminde de bulunduğunu belirtti.

Önceki ve Sonraki Haberler