1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Doğalgaz sertifika başvuruları internette

Doğalgaz sertifika başvuruları internette

Doğalgaz Piyasasında sertifika başvuruları artık elektronik ortamda yapılabilecek. 

Doğalgaz sertifika başvuruları internette

Enerji Günlüğü – Doğalgaz Piyasasında sertifika başvuruları artık elektronik ortamda yapılabilecek. 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Doğal Gaz Piyasası Sertifika Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, yayımladı. Bundan böyle EPDK; sertifika başvurularını, elektronik ortamda da kabul edecek. 

Değişiklik, Yönetmeliğin “Sertifika Verme Usul ve Esasları” başlıklı Üçüncü Bölümünde yer alan “Sertifika ve yetki belgesi başvuruları” başlıklı 9. maddesinde şöyle ifade edildi; “Kuruma elektronik ortamda sertifika başvurusu yapılabilir. Hangi sertifika başvurularının elektronik ortamda yapılabileceği ve bu başvurularda sunulacak bilgi ve belgeler Kurul Kararı ile belirlenir. Talep edilen bilgi ve belgeler Kurul Kararında belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde elektronik ortamda Kuruma sunulur”. 

Buna paralel olarak “Sertifikanın verilmesi” başlıklı 10 maddenin son fıkrasındaki değişiklikle, sertifika sahipleri için açılan sicil dosyalarının da artık elektronik belge yönetim sisteminde açılacağı hükmü getirildi. 

17 maddede de sertifikaların sona ermesiyle ilgili bir değişiklik getirildi. Daha önce sertifika sahibinin iflas sürecini başlatmış olmasıyla sertifikalar sona erdiriliyordu. Bundan böyle iflas kararı kesinleşmeden sertifika sona erdirilmeyecek. 

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler