1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Doğalgaz ve elektrik zamları için yalıtım önerileri

Doğalgaz ve elektrik zamları için yalıtım önerileri

Enerji Günlüğü - Yapılan zamlar üzerine daha az doğalgaz ve elektrik kullanmak, tasarruf yapabilmek için çözüm önerileri bekleniyor.Doğalgaz ve elektrik...

Doğalgaz ve elektrik zamları için yalıtım önerileri

Enerji Günlüğü - Yapılan zamlar üzerine daha az doğalgaz ve elektrik kullanmak, tasarruf yapabilmek için çözüm önerileri bekleniyor.

Doğalgaz ve elektrik zamlarının ısı yalıtımının önemini artırdığını belirten XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Başkanı Ertuğrul Yörük, ısınma faturalarını minimuma indirmek isteyen vatandaşların yalıtım yaptırmaları gerektiğini söyledi. Isı yalıtımı yaptırarak doğalgaz ve elektrik faturalarının yarı yarıya azaltılabildiğini ifade eden Ertuğrul Yörük, ısı yalıtımının lüks değil gereklilik olduğuna dikkat çekti.

XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Başkanı Ertuğrul Yörük zamlarla ilgili şunları söyledi: “Doğalgaz ve elektrik zamları en çok vatandaşı etkiliyor. Ülkemizde zaten yüksek olan doğalgaz ve elektrik fiyatları zamlarla birlikte vatandaşın bütçesine özellikle kış aylarında darbe vuruyor. Zamlar karşısında iyice zora düşen vatandaşlar haklı olarak tasarrufa yöneliyor. Tasarruf için en etkili çözüm ise ısı yalıtımı. Isı yalıtımı yaptırmak sanıldığı kadar pahalı bir uygulama da değil. Hatta artık günümüzde maliyet ya da lüks olmaktan da çıktı ve bir gereklilik haline geldi. Binalarda gerek doğalgaz gerekse elektrik faturalarında yüzde 50 tasarruf sağlayan ısı yalıtımı, bir binanın toplam maliyetinin yüzde 3 ila 5’i kadar bütçe ayrılarak uygulanabiliyor. Bununla birlikte sağladığı tasarrufla birkaç yılda kendi kendini amorti edip ömür boyu tasarruf sağlıyor.”
Ertuğrul Yörük her yapılan ısı yalıtımının istenildiği kadar tasarruf sağlamadığını söyleyerek şu konulara da dikkat çekti: “Isı yalıtımı uygulaması, standartlara uymayan malzemelerle, yetersiz kalınlıkta ve kötü işçilikle uygulanırsa istenildiği gibi tasarruf sağlamıyor. Sağlıklı ve uzun ömürlü ısı yalıtımının çevre ve insan sağlığına uygun CE kalite standartlarında ve güvenilirliği kanıtlanmış kurumsal firmalarca yapılması gerekir. Aksi takdirde beklenen sonuç alınamadığı gibi vatandaşın parası da boşa gider. Bu nedenle faturalardan gerçekten tasarruf sağlamak isteyenler, bir an önce nitelikli ve kaliteli malzemelerle binasına ısı yalıtımı yaptırmalı.”
Isı yalıtımı uygulamaları konusunda ayrıntılı bilgi almak için, www.xpsturkiye.org internet adresinden ve 0216 415 68 94 numaralı telefondan XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği’ne ulaşılabilir.

Önceki ve Sonraki Haberler