1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Doğalgazda özel sektörün payı yüzde 12`den 25`e çıkıyor

Doğalgazda özel sektörün payı yüzde 12`den 25`e çıkıyor

Enerji Günlüğü - EPDK Başkanı Hasan Köktaş, BOTAŞ'ın 6 milyar metreküplük doğalgaz kontratının özel sektöre devredileceğini, bu sayede özel sektörün...

Doğalgazda özel sektörün payı yüzde 12`den 25`e çıkıyor

Enerji Günlüğü - EPDK Başkanı Hasan Köktaş, BOTAŞ'ın 6 milyar metreküplük doğalgaz kontratının özel sektöre devredileceğini, bu sayede özel sektörün doğalgaz ithalatındaki payının yüzde 25'e yükseleceğini söyledi. 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş, Botaş tarafından Rusya’nın Batı Hattı’ndan getirilen 6 milyar metreküplük doğalgaz kontratının özel sektöre devri sürecinde lisansların en geç Kasım-Aralık ayına kadar verileceğini söyledi.

Sürecin makul bir sürede tamamlanmasını hedeflediklerini kaydeden Köktaş, “En geç Kasım-Aralık döneminde bu kontratların lisanslarının verilmesini ve 1 Ocak 2013’ten itibaren Batı Hattı’ndan Rus gaz akışının başlamasını öngörüyoruz” diye konuştu.

Teorik olarak özel sektörün doğalgaz piyasasındaki payının yüzde 12 olduğunu ifade eden Köktaş, “Buradaki kontratların devriyle büyüklük 10 milyar metreküp olacak ve bu yılki 48.5 milyar metreküplük tüketim tahminimizin gerçekleştiği öngörülürse teorik olarak yüzde 25’i özel sektöre geçecek. Atılan adımlarla doğalgaz piyasası çok oyunculu ve rekabetçi piyasaya doğru ilerliyor” dedi.

Köktaş, Rusya’ya ait olan ve Botaş’ın doğalgaz çekişinin bu yılsonunda sona ereceği Batı Hattı kontratının devri konusunda sürecin iyi gittiğini kaydederek, “Şu anda inceleme aşaması devam ediyor. Evraklar incelenecek ve eksik evrakların tespitinin ardından şirketlere bunları tamamlamaları için süre verilecek” diye konuştu.

Köktaş, “Bu başvuruları, özel sektörümüzün kendi dinamizmi ile yurtdışındaki tedarikçiler ile doğalgaz anlaşmaları imzalayabileceğini, bu gazı ülkemize getirerek pazarlayabileceğini göstermesi ve böylece sektörde rekabet imkanının gelişmesi, tedarikçi sayısının artması açısından çok önemsiyoruz” ifadesini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler