1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. HİDRO

  4. Doğancı Barajı'na bakım ve onarım yapılacak

Doğancı Barajı'na bakım ve onarım yapılacak

Enerji Günlüğü - Bursa’nın su ihtiyacının yüzde 90’ının karşılandığı Doğancı Barajı’nda bakım ve onarım çalışmaları yapılacak.Doğancı...

Doğancı Barajı'na bakım ve onarım yapılacak

Enerji Günlüğü - Bursa’nın su ihtiyacının yüzde 90’ının karşılandığı Doğancı Barajı’nda bakım ve onarım çalışmaları yapılacak.

Doğancı Barajı’ndaki bakım ve onarım çalışmalarının DSİ 1. Bölge Müdürlüğü’nce gerçekleştirileceğini belirten DSİ 1. Bölge Müdürü Hayati Çelenk, çalışmalara ilişkin ihale sürecinin tamamlandığını, yüklenici firmanın çalışmalara başladığını açıkladı.

Doğancı Barajı’nda iki adetten meydana gelen su açma yapısı bulunduğunu belirten Çelenk, “Çalışma kapsamında barajın alt bölgesindeki su alma yapısı, dalgıç tarafından, tehlike kapağı marifetiyle kapatılacak. Şehre su, bypas tünelinden verilerek, Bursa’nın susuz kalmasının önüne geçilecek. Çalışmalar, 31 Aralık 2017 tarihi itibarıyla tamamlanacak” dedi. 

BURSA KESİNLİKLE SUSUZ KALMAYACAK

BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı ise Doğancı Barajı’ndaki bakım ve onarım çalışmalarının kesintisiz ve sağlıklı içme suyu temininin sağlanmasında gerekli olan teknik altyapının sorunsuz işlevi bağlamında önem arz ettiğini vurgulayarak, “DSİ 1. Bölge Müdürlüğü ile koordineli olarak sürdürdüğümüz bakım onarım çalışmaları boyunca Bursa kesinlikle susuz kalmayacak. Bursa’ya su, Doğancı Barajı’ndaki iki su açma kapısından daha alt kısımda yer alan su alma yapısından veriliyor. Bakım onarım çalışmaları boyunca alt kısımdaki su alma yapısı tehlike kapağı marifeti ile kapatılacak. Şehre su bypass tüneli aracılığıyla verilerek, Bursa’da su sorunu yaşanmasının önüne geçilecek. Çalışmalar boyunca herhangi bir su sıkıntısı olmayacak” dedi.

Nilüfer Çayı üzerinde bulunan Doğancı Barajı, yılda 125 hektometreküp içme suyu sağlıyor. 

Önceki ve Sonraki Haberler