1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Doğru bir ısı yalıtımı için dikkat edilmesi gereken 10 nokta!

Doğru bir ısı yalıtımı için dikkat edilmesi gereken 10 nokta!

Enerji Günlüğü - Yaklaşan kış ayı ve açıklanan doğalgaz zamları üzerine faturayı azaltmak için yetkililer bazı önerilerde bulundu. Doğru yalıtımın...

Doğru bir ısı yalıtımı için dikkat edilmesi gereken 10 nokta!

Enerji Günlüğü - Yaklaşan kış ayı ve açıklanan doğalgaz zamları üzerine faturayı azaltmak için yetkililer bazı önerilerde bulundu. Doğru yalıtımın enerji tasarrufunu artırmada önemli olduğunu vurgulayan yetkililerden Kalekim Pazarlama ve Satıştan Sorumlu Müdür Yardımcısı Altuğ Akbaş şu açıklamayı yaptı:

"Doğru yalıtımda en önemli unsur, Avrupa Standartları’na uygun, CE belgeli ürünlerin tercih edilmesidir. Ancak standartlara uygun ürünler kullanılarak uzun ömürlü ve sağlıklı bir yalıtım mümkün olabilir. CE belgeli ürünlerle yapılmış yalıtım sonrası bina sakinlerinin yakıt faturaları da yarı yarıya düşüyor. Standart dışı malzemeler ve merdiven altı üretimle gerçekleşen yalıtım ise binalar için fayda sağlamadığı gibi yalıtım için harcanan paranın da boşa gitmesine sebep oluyor. Yani kalitesiz ve birbirleriyle uyumu olmayan ürünler binalarımızı gerçekte yalıtmıyor, sadece ‘yalıtmış’ gibi yapıyor" dedi.

Mardav Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Alper Doğruer ise şunları söyledi: "Her binanın yalıtım ihtiyacı farklıdır. Bu nedenle yalıtım yaptırırken kullanılacak yalıtım levhalarının kalınlığından yardımcı malzemelere kadar hepsi binaya uygun seçilmeli. Tüketiciler seçimlerini yaparken özellikle garantisi olan ürünlere yönelmeli. Hem ürünlerine garanti veren hem de uygulama sırasında oluşabilecek risklere karşı binayı sigortalayan firmaların tercih edilmesi, uzun ömürlü ve sağlıklı bir yalıtım için önemli."

Blue’Safe Mavi Kale yetkilileri doğru bir ısı yalıtımı için gerekli olan 10 altın maddeyi şöyle sıraladı:

1-Isı yalıtımı, uluslararası standartlara uygun ürünlerle yapılmalı. Merdiven altı ürünler ve standart dışı malzemelerden uzak durulmalı.
2-Isı yalıtımı yaptırmaya karar verildiğinde, seçilecek yalıtım malzemesinin CE belgesine sahip olduğundan emin olunmalı.
3-Isı yalıtımı malzemelerinin 10 yıl garantili olmasına dikkat edilmeli. Ayrıca uygulama sırasında oluşabilecek yangın, patlama, fırtına gibi hasarlar ile uygulama sonrasında meydana gelebilecek hatalı çizim, yanlış malzeme, montaj ve işçilikten kaynaklanan hasarlara karşı firma binayı sigortalamalı.
4-Isı yalıtımı yaptırılacak firmanın uygulama ve işçilik konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahip olup olmadığına bakılmalı.
5-Isı yalıtımı yapılacak binada kullanılacak yalıtım levhalarının kalınlığı binaya uygun olmalı. Bina için en uygun sıkıştırılmış sert köpükler tercih edilmeli.
6-Isı yalıtım levhası, gerek üzerine gelen sıva ve kaplama yükünü taşıyabilmesi, gerekse uygulama sonrası olabilecek darbelere dayanıklılık gösterebilmesi için yüksek yoğunluklu olmalı. Isı yalıtım levhasının yoğunluğu kullanım ömrü açısından son derece önemlidir.
7-Yalıtım malzemeleri seçilirken sektör için en önemli kalite göstergesi olan ETAG 004 Belgesi olup olmadığı sorgulanmalı. ETAG 004 Belgesi, ürünlerin 30 yıllık yaşlandırma testlerinden geçtiğinin ve aşırı sıcak, soğuk, yağmur ve rüzgâr gibi çevresel etmenlere karşı direncinin ölçüldüğünü gösterir.
8-Yalıtım levhalarının yanı sıra yapıştırıcı, sıva, file, fileli köşe, dübel gibi yardımcı elemanların da standartlara uygun olup olmadığına bakılmalı.
9--Isı yalıtımı uygulamasının bina dış cephe üzerine yapılması tercih edilmeli. Dış cephe yüzeyinin koruma altında olması hem yoğuşma problemini ortadan kaldırır hem de binanın soğumasını geciktirerek enerji tüketiminin azalmasını sağlar.
10-Isı yalıtımı yaptırmadan önce mutlaka güvendiğiniz bir kuruma danışın.

Önceki ve Sonraki Haberler