1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. HİDRO

  4. DSİ: Bozkurt sel felaketinde HES iddiaları gerçek değil

DSİ: Bozkurt sel felaketinde HES iddiaları gerçek değil

DSİ, Kastamonu'nun Bozkurt ilçesindeki selin Ebru HES ve Aybige HES’in patlayarak ya da kapaklarının açılması sonucu meydana geldiği iddialarını yalanladı.

DSİ: Bozkurt sel felaketinde HES iddiaları gerçek değil

Enerji Günlüğü - DSİ, Kastamonu'nun Bozkurt ilçesindeki selin Ebru HES ve Aybige HES’in patlayarak ya da kapaklarının açılması sonucu meydana geldiği iddialarını yalanladı.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ),  11 Ağustos’ta Kastamonu'nun Bozkurt ilçesindeki 'Ebru Hidroelektrik Santrali (HES)' ile 'Aybige HES'in patlayarak ya da kapaklarının açılması suretiyle taşkına sebep olduğu iddialarını yalanlayan bir açıklama yaptı. 

Açıklamada, "Kastamonu ili Bozkurt ilçesinde faaliyet gösteren Ebru HES ve Aybige HES, Bozkurt ilçesinin merkezinden geçen Ezine Çayı'nın menbasında yer almaktadır. Bu tesisler, barajlı/depolamalı HES değildir, kanal tipi projelerdir. Söz konusu tesislerde, 10 Ağustos gecesi saat 11.00'dan itibaren elektrik üretimi durdurulmuştur. Regülatörlerde taşkına sebep olabilecek bir depolama bulunmamaktadır. Dolayısıyla anılan tesislerin patlayarak ya da kapakların açılması suretiyle taşkına sebep olduğu iddiası gerçeği yansıtmamaktadır” denildi. 

Bu tür afetlerde, taşkın olayının yaşandığı mahalde bir HES bulunması durumunda, HES ile taşkın olayının ilişkilendirilmesi yönünde bir eğilim bulunduğu kaydedilen açıklamada, “Esasen barajlı HES'lerin, taşkın akımlarını rezervuarında depolayarak, nehir tipi HES'lerin ise regülatör yapıları vasıtasıyla taşkın suyunun getirdiği iri rusubi malzemeyi (ağaç gövdesi, kaya gibi) tutarak taşkınları engelleme ya da etkilerini azaltma yönünde işlevleri bulunmaktadır" denildi.

30,621 MW kapasiteli Ebru Regülatörü ve HES yılda toplam 77,271 GWh elektrik üretiyor. 

Önceki ve Sonraki Haberler