1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Duayen enerji hocası Sevaioğlu Covid-19’a yakalandı

Duayen enerji hocası Sevaioğlu Covid-19’a yakalandı

Enerji sektörünün yakından tanıdığı, ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Sevaioğlu, koronavirüs tedavisi için hastaneye yatırıldı. 

Duayen enerji hocası Sevaioğlu Covid-19’a yakalandı

Enerji Günlüğü - Enerji sektörünün yakından tanıdığı isimlerden ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Sevaioğlu, koronavirüs tedavisi için hastaneye yatırıldı.  

Covid 19 salgına yakalanan isimler arasına enerji dünyasının yakından tanıdığı bir isim de katıldı. Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Osman Sevaioğlu için koronavirüs teşhisi koyuldu. Hastaneye yatırılan ve entübe edilen Sevaioğlu'nun tedavi süreci devam ediyor. 

1972 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Elektrik Mühendisliği Bölümünden mezun olan Osman Sevaioğlu, aynı bölümde yüksek lisans ve doktora dereceleri aldı. 1972-1975, 1976-1979, 1979-1999 yılları arasında sırasıyla, TEK Planlama ve Koordinasyon Dairesi Başkanlığı ve Hacettepe Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümünde ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümünde görev yaptı. 2001 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu üyeliğine seçildi.

EPDK'daki görev süresini tamamladıktan sonra 2003 yılında ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümündeki görevine dönen Prof. Dr. Osman Sevaioğlu'nun elektrik iletim ve dağıtım sistemleri, enerji ekonomisi, elektrik sektöründe serbestleştirme gibi konularda araştırmaları ve çok sayıda meslek dergisinde yayınlanmış yazıları,  kongrelerde sunulmuş bildirileri bulunuyor. 

Prof. Dr. Osman Sevaioğlu, 1979-1999 yılları arasında ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. DPT VIII. 5 Yıllık Kalkınma Planı Elektrik Sektörü Özel İhtisas Komisyonu Başkan Yardımcılığı ve Elektrik Sektöründe Serbestleştirme ve Rekabet Alt Komisyonu Başkanlığı yapan Osman Sevaioğlu, 2002 yılında IEEE, PES Chapter Outstanding Engineering Award Ödülü aldı.

Prof. Sevaioğlu, 2015-2018 yılları arasında Kadir Has Üniversitesi, Enerji ve Sürdürülebilir Kalkınma Uygulama ve Araştırma Merkezi (CESD) Danışma Kurulu Üyesi olarak da görev yaptı. 

Sevaioğlu 2003 yılından bu yana ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’ndeki görevine devam ediyor. 

İlgili Haberler